Raspisana potjernica za Markom Kovačem

41

Sud Bosne i Hercegovine donio je naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za Markom Kovačem, nastanjenim u Kragujevcu (Srbija), koji je optužen za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Foče tokom 1992. i 1993. godine, potvrđeno je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

“U predmetu ‘Marko Kovač’, optuženi je uredno zaprimio optužnicu i poziv za ročište na kojem se trebao izjasniti o krivnji. Nakon što se nije pojavio na ročištu niti opravdao svoje odsustvo, optuženom je određen pritvor, a stekli su se i uslovi za raspisivanje potjernice”, naveli su u Državnom sudu.

Kako su dodali, nije bilo prijedloga Tužilaštva da se Kovačev predmet ustupi Srbiji.

Kako je ranije saopćeno iz Tužilaštva, Kovač se tereti da je 1992. i 1993. godine, obavljajući dužnost komandanta Taktičke grupe Foča u okviru Vojske Republike Srpske (VRS), sudjelovao u progonu civilnog stanovništva na način da je planirao, naredio, podstrekavao, pomagao u planiranju i pripremanju zločina, te da kao nadređena osoba nije preduzeo mjere da spriječi zločine i kazni počinioce.

“U okviru progona je počinjeno nezakonito zatvaranje više stotina civila u zatvoreničke centre u Kazneno-popravnom domu (KPD) Foča, Srednjoškolskom centru i u Sportskoj dvorani ‘Partizan’, mučenje, prisilno preseljenje i deportacija stanovništva, ubistva i prisilni nestanak više od 190 osoba, silovanja i druga nečovječna djela slične prirode, kao i paljenje i uništavanje kuća, imovine te kulturno-historijskih i vjerskih objekata”, saopćeno je ranije iz Tužilaštva.

BIRN BiH je ranije pisao da optužnica Kovaču nije dostavljena jer se optuženi “još uvijek nije izjasnio koga želi za svog branioca”. Kada je kasnije zaprimio optužnicu, u novembru 2020. je bilo zakazano ročište u Sudu BiH, na koje on nije pristupio.

Možda vas zanima

Continental prodao ContiTech za 4,6 milijardi dolara u velikoj restrukturaciji

Njemački proizvođač auto-dijelova Continental saopćio je u subotu da je postigao dogovor...

Kako žive strani radnici u BiH, jesu li zadovoljni primanjima i mogu li štedjeti?

I Bosna i Hercegovina, kao i zemlje u regionu, u nedostatku domaće...

Slovenačko tržište rada pred izazovom: Do 14 posto radnika odlazi u penziju

Slovenačko tržište rada i dalje je stabilno, ali se u narednim godinama...

Košarkaši BiH nakon poraza od Turske treniraju danas i sutra u Kaknju

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine, koja je u četvrtak u Zenici rezultatom...

Neum očekuje uspješnu sezonu uprkos višim cijenama: Domaći gosti i dijaspora i dalje najbrojniji

Ljetna turistička sezona u Neumu ulazi u svoj najintenzivniji period, a iako...

Tragedija na Prenju: Na planini pronađeno tijelo

Na području planine Prenj pronađena je smrtno stradala osoba, saopćili su iz...

Lana Pudar se vratila u Mostar

Jubilarni 10. međunarodni plivački miting “Orka – Arena Cup 2026” okupio je...

Zakazana nova Skupština: Konaković ne odustaje od potapanja BH Telekoma

Nadzorni odbor BH Telecoma ponovo je zakazao sjednicu Skupštine ove kompanije za...