Početna Biznis Rast privrede FBiH u 2024., evo koja kompanija je ponovo vodeća

Rast privrede FBiH u 2024., evo koja kompanija je ponovo vodeća

41

Privreda Federacije Bosne i Hercegovine nastavila je uzlazni trend, bilježeći rast prihoda i neto dobiti, uprkos povećanju troškova i padu izvoza, pokazuju podaci Agencije FIA.

Ukupan prihod kompanija iznosio je 74 milijarde KM, što predstavlja porast od 6,7% u odnosu na prethodnu godinu, dok je neto dobit porasla za 9,7% i dostigla 4,36 milijardi KM.

S druge strane, prihodi od izvoza zabilježili su pad od 3,7%, iznoseći 9,6 milijardi KM, dok su ukupni troškovi kompanija porasli za 6,5%, dosegnuvši 69 milijardi KM.

U izvještaj je uključeno 27.995 preduzeća s ukupno 371.293 zaposlena, što je povećanje zaposlenosti od 0,8% u odnosu na prethodnu godinu.

Prema najnovijim podacima, najveći prihod u Bosni i Hercegovini u protekloj godini ostvarila je kompanija Bingo d.o.o. Tuzla s impresivnih 2,18 milijardi KM, slijede Holdina d.o.o. Sarajevo (1,4 milijarde KM), JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo (1,28 milijardi KM), Boreas d.o.o. Posušje (855.410.457 KM) i Hifa-Oil d.o.o. Tešanj (813.424.294 KM). Kada je riječ o ostvarenom profitu, Bingo je i tu na prvom mjestu s dobiti od 146,5 miliona KM, zatim slijede Lager d.o.o. Posušje (83 miliona KM), BH Telecom d.d. Sarajevo (65,8 miliona KM), Violeta d.o.o. Grude (57,5 miliona KM) te Premier World Sport d.o.o. Čitluk s dobiti od 51,8 miliona KM.

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Iran objavio da će novi krug pregovora sa SAD-om početi u ovoj sedmici

Iran je danas objavio da će razgovori sa Sjedinjenim Državama o nuklearnom...

Bosna i HercegovinaVijesti

Nikšić: SDP BiH pozdravlja uvođenje novih izbornih tehnologija, to smo tražili još 2018. godine

Predsjednik Socijaldemokratske partije BiH Nermin Nikšić danas je, sa svojim saradnicima, u...

Visoko

Aleksandra Radović i Tropico Band stižu u Park Ravne 2

Tradicionalni 11. Međunarodni festival povodom početka ljeta i ljetnog solsticija bit će...

Sport

Jovo Lukić: Dječački san mi se ostvario, sutra mogu umrijeti

Bosanskohercegovački napadač Jovo Lukić zaludio je naciju pogotkom protiv Kanade u prvom...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Radnički neposluh rudara Zenice i Kaknja se nastavlja, čekaju isplatu zarađenih primanja

Rudari zavisnih društava Rudnici mrkog uglja Zenica i Kakanj, koji su jučer...

Crna HronikaVisoko

Teška krađa u Visokom: Lopov iz kuće odnio laptop, mobitel, cigarete i alkohol

Dana 15.06.2026. godine, u 14,25 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko...

PosaoVisoko

Gradska biblioteka Visoko raspisala konkurs za bibliotekara

Javna ustanova Gradska biblioteka Visoko, Prijeko bb-Kulturni centar Altindag, 71300 Visoko, raspisuje...