Početna Bosna i Hercegovina Rastu penzije u FBiH, predizborno obećanje ili stvarna briga za najstarije

Rastu penzije u FBiH, predizborno obećanje ili stvarna briga za najstarije

203

Dobra vijest za penzionere u Federaciji Bosne i Hercegovine. Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić najavio je da će naredne godine penzije biti povećane za oko 17 posto u ukupnom iznosu. Ovo povećanje obuhvata sve penzionere i penzije. U praksi to znači da će penzioneri s minimalnim penzijama od julske penzije stići na 701 marku sa sadašnjih 599. A to bi, kako navode iz Federalne vlade, značilo ispunjenje obećanja penzionerima.

Penzioneri ovako reaguju na vijest o povećanju penzija – “Sad će izbori, je li, to je to?” Iz Federalne vlade tvrde kako su ispunili obećanja.

ADNAN DELIĆ, ministar rada i socijalne politike FBiH

“Moram da kažem da bi vlada time u potpunosti ispoštovala zahtjeve penzionera u proteklom periodu, protekloj godini i proteklom mandatu. To bi značilo da će minimalne penzije u FBiH sa sadašnjih 599 narasti na 700. Smatramo da je to nedovoljno, treba biti i veće, ali to je jedino realno…”


I dok troškovi života svakodnevno rastu… kako će ovo povećanje obuhvatiti sve penzionere, zagarantovana penzija bi sa sadašnjih 715 KM tokom 2026. trebala porasti za 121 KM, dok bi najveće penzije, koje sada iznose gotovo 3.000 KM, trebale porasti za oko 500 KM. Konačan raspon povećanja zavisit će od budžetskih mogućnosti, a sve to kada izmjene i dopune Zakona o PIO-u budu usvojene u federalnom parlamentu. Prema riječima ministra Delića, bez obzira na to kada će zakon biti usvojen, uvećane penzije biće isplaćene od 5. februara, a obuhvatit će isplatu i za mjesec januar 2026. godine.

ADNAN DELIĆ, ministar rada i socijalne politike FBiH

“Ono što je najvažnije jeste da će zakon o PIO obuhvatiti isplatu januarske penzije u povećanom iznosu. Zakon je definisan tako da predviđa dva usklađivanja, u januaru i u julu…”

Prvo usklađivanje značiće povećanje od 11,6%, a drugo 5,6%. Povećanje se odnosi na sve penzionere, a sistemi isplata ostaju obuhvaćeni izmjenama zakona o PIO-u, čije je usvajanje planirano početkom naredne godine. Je li riječ o predizbornom djelovanju, kako to vide neki od penzionera, ili o istinskoj brizi za najstariju populaciju, pokazat će vrijeme.


Možda vas zanima

SvijetVijesti

Stravičan sudar vozova kod Jakarte: 14 poginulih i desetine povrijeđenih

Predsjednik Indonezije u utorak je naložio istragu nakon što je međugradski voz...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pripremite kišobrane, danas su mogući pljuskovi

Danas se u Bosni i Hercegovini prije podne očekuje pretežno sunčano vrijeme....

Biznis

U BiH u martu zabilježen rast cijena od 1,7 posto, na godišnjem nivou inflacija 5,1 posto

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Bosni...

SvijetVijesti

Ryanair najavio drastičan potez – povlačenje iz “najgoreg aerodroma u Europi”

Najveći europski avioprijevoznik Ryanair uskoro će se oprostiti od svoje baze u...

IstaknutoVisoko

Brutalan napad u Visokom: Mladić zadobio teške povrede, napadač uhapšen

Dana 26.04.2026. godine, u 00,45 sati, u ulici Branilaca, od strane lica...

Bosna i HercegovinaVijesti

Nedim Sladić ima novu prognozu vremena za 1. maj, evo koliki su izgledi za kišu

Nedim Sladić, bh. meteorolog, ponovo se oglasio i da novi prognozu vremena...

Crna HronikaVijesti

Poznat je identitet “botaničarke” iz Sarajeva

Poznat je identitet žene koju su uhapsili pripadnici Odjeljenja za borbu protiv...

Bosna i HercegovinaVijesti

Bećirović: U BiH više nema mjesta ni za kakve linije razdvajanja i etničke podjele

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović izjavio je danas u Sarajevu...