Početna Bosna i Hercegovina Rastu šanse Denisa Bećirovića da zasjedne na stranačko prijestolje!

Rastu šanse Denisa Bećirovića da zasjedne na stranačko prijestolje!

60

Gubitkom vlasti u Jablanici, stranke Trojke predvođene SDP-om, izgubile su i posljednje uporište u Hercegovini. Trojka je u Mostaru jedva preskočila izborni prag, u međuvremenu je izgubila i bitku za Konjic, rodno mjesto Nermina Nikšića, pa su u SDP-u sve nade vezali za Jablanicu, posljednje uporište ove partije u Istočnoj Hercegovini, na prostoru od Ivan Sedla do Mostara.

Lider SDP-a, Nermin Nikšić, gubitkom vlasti u rodnom Konjicu i susjednoj Jablanici, te debaklom u Mostaru, našao se u praktično bezizlaznoj poziciji pred stranački kongres (proljeće 2025.) na kojem bi se trebao birati novi lider SDP-a. Prema odredbama partijskog statuta, Nikšić se nakon dva puna mandata, pri čemu drugi mandat traje već punih šest godina, nema pravo ponovo kandidirati za partijskog šefa, no mogao je presudno utjecati na izbor nove garniture stranačke vlasti, preko koje bi zadržao izvjesni politički utjecaj.


No, okolnosti su se doslovno preko noći promijenile. Nikšićev ugled naglo je pao u SDP-u dok je porastao ugled njegovih rivala i pretendenata na stranačko prijestolje – Zukana Heleza i Denisa Bećirovića.

Helez je u rodnom Bugojnu “na mišiće” izvojevao pobjedu na lokalnim izborima, uspio je osvojiti vlast i u susjednom Donjem Vakufu, dok Bećirović dolazi iz tradicionalno crvene Tuzle koja nije promijenila opredjeljenje ni na minulim lokalnim izborima.

Bitka za stranačko prijestolje u SDP-u, vodit će se između Zukana Heleza i Denisa Bećirovića, aktuelnog člana Predsjedništva BiH koji već duže vremena ratuje protiv Nikšića i njegovih pristalica u SDP-u. Bećirović uživa snažnu podršku bivšeg stranačkog šefa Zlatka Lagumdžije, koji još ne pomišlja na političku penziju.

Upućeni tvrde da Bećirović ima veće šanse za uspjeh od Heleza, između ostalog i zbog evidentne naklonosti stranog faktora. Helez se prilično iskompromitirao serijom populističkih izjava i očiglednih laži, čime je dodatno povećao izborne šanse Denisa Bećirovća.


Možda vas zanima

Sport

Musa briljirao u Zenici: Dubai pregazio Budućnost za korak do finala ABA lige

Košarkaši Dubaija poveli su 1:0 u polufinalnoj seriji ABA lige nakon što...

IstaknutoSvijet

Tragičan epilog požara u Beču: Djevojčica iz BiH preminula od zadobijenih povreda

Nakon požara u stanu u bečkom Otakringu, trogodišnja djevojčica iz Bosne i...

SvijetVijesti

Srbija uporno ignoriše upite Haškog mehanizma u slučaju Šešelj

Vlasti u Srbiji nastavljaju ignorisati upite haškog posmatrača o statusu predmeta koji...

IstaknutoSport

Barbarez iskreno progovorio o trenutku kada je dobio poziv da postane selektor BiH

I dok se sprema za prvi trening u okviru priprema za prijateljske...

Sport

Sjajna atmosfera u Orahovici: Amar Dedić dočekan uz ovacije

U Donjoj Orahovici kod Gračanice danas je upriličen svečani i emotivni doček...

Vijesti

Nikšić: Prvi izbori s modernom tehnologijom, glas građana bez sumnje i manipulacija

Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić predao je danas Centralnoj izbornoj komisiji kandidatske liste...

Crna HronikaVijesti

Haos u centru Banjaluke: Tuča pred prolaznicima (VIDEO)

Dvojica muškaraca potukla su se danas u centru Banjaluke, naočigled brojnih prolaznika...

Visoko

Dan škole “Mehmedalija Mak Dizdar” u Dobrinju obilježen uz bogat program učenika

Dan škole “Mehmedalija Mak Dizdar” u Dobrinju obilježen je na dostojanstven i...