Početna Bosna i Hercegovina Razbojnici na Novu godinu opljačkali deset kuća u Lukomiru

Razbojnici na Novu godinu opljačkali deset kuća u Lukomiru

16

Deset kuća u, preko zime napuštenom i zaključanom Lukomiru, obijeno je i opljačkano na kraju stare godine, a provalnici su odnijeli brojne etnografski vrijedne rukotvorine, među ostalim ručno vezene narodne nošnje i pletene čarape karakteristične za bjelašnička sela.

“Polupani su prozori, razvaljena vrata na desetak kuća, a prema tragovima u snijegu moglo se zaključiti da su provalu izvršile tri osobe, koje su, očito je boravile duže vremena u kućama. Nađene su prazne flaše, zaprljano suđe, opušci od cigareta, a ostavljen je u jednoj kući ženski veš”, kaže u izjavi za Fenu Mujo Masleša, jedan od stanovnika Lukomira iz čije je kuće između ostalog ukradeno stotinjak pari ručno pletenih vunenih čarapa.

Na pitanje kako su saznali za pljačku, Masleša kaže da su njegova sestra i zet u subotu, pretposljednjeg dana stare godine otišli u Lukomir, da obiđu kuće, da vide da nisu vodovodne cijevi ili krovovi zbog snijega i vjetra oštećeni, kako inače svih prethodnih zima praktikuju da povremeno neko od stanovnika sela ode i vidi da nema kvarova.


“Vidjeli su najprije tragove u snijegu, a onda obijene kuće, polupane prozore”, pojašnjava Masleša koji je Feni poslao i fotografije iz Lukomira nakon što su kuće obijene.

Danas su u Lukomir išli i drugu stanovnici, i uglavnom iz svih kuća su odnijete ručno pletene čarape, pape, narodna nošnja, a posebna šteta je što te rukotvorine imaju etnografsku i tradicijsku vrijednost.

Policiji su prijavili provalu kuća, ali im je rečeno da ako ne mogu s kolima stići do sela, ne mogu ni uviđaj izvršiti.

Do Lukomira se može stići pješice iz Umoljana ili Čuhovića, a do tih sela se može autom doći.

Do sada, a to je prethodnih šest zima svih 22 kuće u Lukomiru su bile zaključane, ali nisu imali probleme kakve su sad doživjeli.

Na izmaku stare godine pljačkaši su po snijegu i pješice stigli u Lukomir na 1.495 metara nadmorske visine da bi pored znatne materijalne štete pričinili vlasnicima kuća velike nevolje i sekiraciju, kaže na kraju razgovora Maselaša.

Zbog snježne blokade i neprohodnog puta, stanovnici Lukomira sedmu zimu zaredom napuštaju selo i do kasnog proljeća borave u Tarčinu, Hadžićim, Vlakovu i drugim naseljim u okolini Sarajeva. Selo su ove zime napustili krajem novembra.


Možda vas zanima

SvijetVijesti

Vozač iz BiH “zakucao” se u poslovnu zgradu

Vozač iz Bosne i Hercegovine, samo zahvaljujući srećnim okolnostima, ostao je nepovrijeđen...

Visoko

Gradonačelnik Mirza Ganić obišao radove u Poriječanima: Vidljiv značajan napredak

Gradonačelnik Mirza Ganić danas je obišao radove u MZ Poriječani, gdje je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Udruženje Pomozi.ba tokom ramazana doniralo skoro 500 tona hrane

U sklopu ovogodišnje ramazanske kampanje, humanitarno udruženje Pomozi.ba podijelilo je gotovo 500...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Alma Zadić traži istragu: Jesu li Austrijanci učestvovali u “Sarajevo safariju”?

Bivša austrijska ministrica pravde, a danas glasnogovornica Zelenih za pravosuđe, Alma Zadić,...

BiznisIstaknutoVisoko

Fuad Hodžić, direktor Code System: Selimo proizvodnju iz Njemačke u Visoko

Zbog aktuelnih sukoba na Bliskom istoku, koja potresaju globalna tržišta i utiču...

Visoko

Visoko: Provaljeno u kuću, lopov odnio TV i klima uređaj

Dana 18.03.2026. godine, u 11,45 sati, je u mjestu Vrblje, od strane...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Suđenje Mehmedagiću: Pod brojem indeksa 52/08 pronađen student prezimena Moftah

Tri vještaka digitalne forenzike, koji su zaposleni u Munistarstvu unutrašnjih poslova Republike...

Bosna i HercegovinaVijesti

Aliefendić: Rudari rade, a plata nema – ko je odgovoran?

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Almedin Aliefendić uputio je javni...