Početna Svijet Razdor u Charlie Hebdou zbog novca

Razdor u Charlie Hebdou zbog novca

34

Dva mjeseca nakon kobnog džihadističkog napada na redakciju francuskog satiričnog časopisa Charlie Hebdo, došlo je do neočekivanog preokreta i razdora među osobljem ovog lista zbog gotovo 30 miliona eura, koliko se u međuvremenu slilo u njegovu kasu.

Jedanaeast članova osoblja je pozvalo sve zaposlene da postanu ravnopravni akcionari ovog magazina, suprotstavljajući se sadašnjem rukovodstvu Charlie Hebdoa, javlja AFP.

Trenutno je 40 posto vlasništva nad listom u rukama osnivača Charba, bivšeg direktora magazina koji je ubijen u napadu 7. januara, dok je vlasnik drugih 40 posto karikaturista Riss, koji se oporavlja u bolnici od povreda ramena, a preostalih 20 posto pripada generalnom menadžeru Ericu Portheaultu.

Međutim, jedan od novinara Charlie Hebdoa Laurent Leger u srijedu je na kolegijumu iznenada objavio da je osnovana grupa za pregovore o podjeli kapitala ovog časopisa na ravne časti.

Član te grupe je i Patrick Pelloux, kolumnista koji se pojavio na jednom od najupečatljivijih snimaka sa marša protiv terorizma u Parizu četiri dana nakon napada, kada je jecajući pao u naručje predsjedniku Francoisu Hollandeu.

Sve do napada, Charlie Hebdo je bio na ivici bankrota i prodavao je samo oko 30.000 primjeraka sedmično, prenosi Tanjug.

Međutim, novi broj koji je objavljen sedmicu nakon napada je “planuo” na kioscima – munjevitom brzinom je rasprodat u čak sedam miliona primjeraka.

Pored toga, magazin su zasipale donacije pošto je postao simbol slobode govora, a njegov hashtag na Twitteru #jesuischarlie (ja sam Charlie) postao je poznat širom svijeta.

Advokat koji zastupa rukovodstvo lista kaže da je sav taj novac donio više štete nego koristi.

Laurent Leger navodi da to jesu unutrašnje rasprave, ali da bi pravednija podjela sredstava omogućila veću transparentnost.

“Što je veća kontrola, to će se više odluka donositi kolektivno i to je bolje za sve”, napisao je u on u pismu rukovodstvu lista u koje je AFP imao uvid.

Ta inicijativa je pokrenula žustru debatu na kolegijumu.

Jedan od zaposlenih u Charlieu, koji nije dio grupe koja traži pravednu podjelu novca, optužuje ostale da pričaju o Charbovom novcu, a on (Charb) se još nije ni ohladio.

Dvojica islamističke braće su 7. januara pucajući upala u prostorije Charlie Hebdoa u centru Pariza, rekavši da se svete za karikature poslanika Muhameda koji je časopis objavljivao, a koji su smatrali uvredljivim za muslimane.

Tom prilikom su ubili 12 osoba, uključujući i policajca ispred zgrade u kojoj se nalazi redakcija lista, a taj napad je bio prvi u nizu koji je tih dana pogodio francusku prijestolnicu i okolinu.

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Novo pravilo na crnogorskom primorju, kazne do 500 eura

Nova uredba predviđa novčane kazne za turiste i građane koji se u...

Sport

Haris Tabaković će sve dati da ostvari san i zaigra na Mundijalu

Cijenjeni njemački novinar Florian Plettenberg objavio je danas na “X” da je...

Visoko

Isplaćena druga rata boračkih stipendija za 1.327 korisnika

Vlada Zeničko-dobojskog kantona osigurala je sredstva i izvršila isplatu druge rate stipendija...

IstaknutoSportVisoko

RK Bosna Visoko protiv Izviđača igra ključnu utakmicu za opstanak

Pred rukometašima Bosne Visoko Ekoenergija nalazi se jedna od najvažnijih utakmica sezone....

Bosna i HercegovinaVijesti

Amidžić nakon urušavanja mosta: Po šesti put pokušavamo otvoriti novi GP Gradiška

Ministar finansija Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić oglasio se na društvenim mrežama...

Magazin

Jakov Jozinović u rekordnom roku rasprodao Beogradsku arenu

Jakov Jozinović je, nakon deset rasprodanih koncerata u beogradskom Sava Centru, za...

Bosna i HercegovinaVijesti

Ugrađena totalna proteza kuka trudnici u osmom mjesecu trudnoće

Zahvaljujući timskom radu ljekara Klinike za ortopediju i traumatologiju i Klinike za...

Crna HronikaIstaknuto

Nakon porodične tragedije u Kiseljaku ostali muk, tuga i prazna kuća

Kiseljak je danas obavijen tugom i tišinom nakon što je mještane, ali...