Real teškom mukom pobijedio Sporting

U prvoj utakmici 34. kola Primere nogometaši Real Madrida su na Santiago Bernabeuu pobijedili Sporting iz Gijona, 18-plasiranu ekipi na tabeli rezultatom 3-1.

Odahnuli su navijači na tribinama madridskog stadiona u 74. minuti, kada je Cristiano Ronaldo glavom na asistenciju Di Marije zabio svoj 41. prvenstveni pogodak u sezoni za 2-1 vodstvo domaćih. Desetak minuta prije kraja Karim Benzema potvrdio je pobjedu 18. pogotkom ove sezone u Primeri.

Gostujuća je ekipa u vodstvo došla u 30. minuti pogotkom De las Cuevasa iz 11-erca. Bio je to prvi penal dosuđen ove sezone protiv madridskog kluba, i to nakon što je Sergio Ramos pri uklizavanju u 16-ercu igrao rukom.

Na 1-1 izjednačio je Gonzalo Higuain u 37. minuti svojim 21. ovosezonskim prvenstvenim pogotkom.

Ukupno je Real ove sezone u Primeri zabio 107 golova, čime je izjednačio rekordan učinak u Primeri koji je dosad držala Realova ekipa iz sezone 1989/90. Hugo Sanchez i njegovi ondašnji saigrači zabili su 78 golova na Bernabeuu, a 29 u gostima. Mourinhova je generacija u Madridu postigla 63, a u gostima 44 pogotka.

Cristiano Ronaldo srušio je svoj golgeterski učinak iz prošle sezone, koju je završio s rekordnih 40 golova. Pitanje je, unatoč popravljenom vlastitom rekordu, hoće li Zlatnu kopačku (Pichichi) uzeti ove sezone, s obzirom na činjenicu da mu za vrat puše Lionel Messi s 39 pogodaka.

Angel Di Maria i Mesut Özil ostvarili su nove asistencije, te sada dijele prvo mjesto na tabeli sa po 15 izravnih dodavanja za gol.

Tri nova i makar privremeno sedam bodova prednosti nad Barcelonom mogu zadovoljiti Josea Mourinha, ali ne i igra njegovih izabanika protiv jedine ekipe koja prošle sezone od svih sastava u Primeri nije primila gol na Bernabeuu. Sporting je, međutim, tim s najviše primljenih pogodaka u posljednjih 20 minuta igre ove sezone, čak 20.

Posljednjih su 15-ak minuta utakmice gosti odradili s igračem manje nakon isključenja Canelle u 79. minuti. Do kraja takmičenja u Primeri Real ima za odigrati još pet utakmica. Predstoji mu gostovanje kod Barcelone u “clasicu” iduće subote.

Primera, 34. kolo:

Real – Sporting Gijon 3-1 (Higuain 37, Ronaldo 74, Benzema 82 / De las Cuevas 30-11m)

Redoslijed: 1. Real Madrid 85, 2. Barcelona 78 (-1), 3. Valencia 52 (.1), 4. Malaga 50 (-1)… 18. Sporting Gijon 28…