Početna Bosna i Hercegovina REZOLUCIJA EVROPSKOG PARLAMENTA: Poziv na uvođenje sankcija Miloradu Dodiku i “destablizirajućim faktorima” u BiH

REZOLUCIJA EVROPSKOG PARLAMENTA: Poziv na uvođenje sankcija Miloradu Dodiku i “destablizirajućim faktorima” u BiH

25

Tom Rezolucijom poslanici pozdravljaju preporuku Evropske komisije da pregovori o pristupanju sa Bosnom i Hercegovinom budu otvoreni čim bude postignut potreban stepen usklađenosti s kriterijumima za članstvo.

Evropski parlament pozvao je ponovo na uvođenje sankcija predsjedniku RS Miloradu Dodiku i drugim “destabilizujućim akterima” u Bosni i Hercegovini, navodi se u Rezoluciji Evropskog parlamenta o sprovođenju zajedničke spoljne i sigurnosne politike Evropske unije u 2023. godini, koja je danas usvojena većinom glasova, prenosi N1.

Tom Rezolucijom poslanici pozdravljaju preporuku Evropske komisije da pregovori o pristupanju sa Bosnom i Hercegovinom budu otvoreni čim bude postignut potreban stepen usklađenosti s kriterijumima za članstvo.

“Evropski Parlament podstiče političke čelnike te zemlje da provedu opsežan skup reformi, uključujući izborne reforme, u skladu s odlukama domaćih i međunarodnih sudova kako bi se osigurala načela jednakosti i nediskriminacije za sve građane i konstitutivne narode, kako je utvrđeno u njenom ustavu i uz puno poštovanje presuda domaćih i međunarodnih sudova, uključujući sve presude Europskog suda za ljudska prava u vezi s Bosnom i Hercegovinom,” navodi se u toj Rezoluciji.


Osude secesionističke retorike
“Evropski Paralament oštro osuđuje svaku retoriku razdornu i secesionističku retoriku koje dodatno doprinose većoj ranjivosti zemlje i naglašava da je status zemlje kandidata prilika i obaveza izabranih predstavnika BiH da ispune očekivanja građana i poboljšaju svakodnevni život običnih ljudi,” dodaje se u drugoj, komplementarnoj Rezoluciji o spoljnoj i odbrambenoj politici, koja je takođe usvojena.

Poslanici u njoj pozdravljaju dogovor o produžetku mandata snaga EU-a u operaciji Althea, ističu dosadašnju podršku EU od 20 miliona evra iz Europskog instrumenta mirovne pomoći za podršku izgradnji kapaciteta Oružanih snaga BiH, pozivaju na jačanje misije Althea “prvenstveno raspoređivanjem dodatnih jedinica i sredstava i osiguravanjem verodostojne prisutnosti u distriktu Brčko” i pozivaju vlasti u zemlji da rade na osnivanju višeetničkih jedinica OS BiH.

EU Parlament navodi da Kosovu, kao i dijalogu Beograda i Prištine uz posredovanje EU, “preti destabilizacija” i podseća da operacija EUFOR/Althea ima “ključnu ulogu za sigurnost i stabilnost Bosne i Hercegovine i regiona”.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Od 27. maja strože kazne za bh. vozače

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Porezna češljala FBiH: Kazne veće od 2,9 miliona KM i zapečaćeni objekti

Inspektori Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine su 21.5.2026. godine na području...

Visoko

Visoko: Izletište Luka bogatije za nove šadrvane i ljepši ambijent

Izletište Luka od danas ima potpuno ljepši i funkcionalniji izgled zahvaljujući postavljanju...

Crna Hronika

FUP uhapsio muškarca zbog jezivih prijetnji masovnim ubistvima

Federalna uprava policije (FUP) jučer je došla do saznanja da je jedna...

BiznisSvijet

Nova pravila za Shein i Temu: Kupce čekaju dodatni troškovi

Nova carinska pravila na evropskom nivou počeće ovog ljeta, što bi moglo...

Ministrica finansija Dženana Čišija
Visoko

13,35 miliona KM za zdravstveni sektor i digitalizaciju sistema

Vlada Zeničko-dobojskog kantona je na današnjoj 130. sjednici, kojom je predsjedavala premijer...

Magazin

Dubioza kolektiv ima pjesmu za Svjetsko prvenstvo!

Najpopularniji bh. muzički bend Dubioza Kolektiv snimio je specijalnu pjesmu povodom Svjetskog...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bivši rudari RMU Zenica najavili štrajk glađu zbog neriješenog statusa 47 penzionera

Bivši radnici Rudnika mrkog uglja Zenica ponovo su se okupili ispred kapije...