Roštilj u BiH nikada nije bio skuplji: Evo kakve su cijene kobasica, pljeskavica, ćevapa… Pripremite džep!

64

Iako većina građana Bosne i Hercegovine nema razloga za slavlje, ipak, mnogi će ostati vjerni „običajima“ proslave prvomajskih praznika uz tradicionalni roštilj.

Nažalost, zbog ogromnih poskupljenja hrane, ovogodišnja prvomajska trpeza je znatno skuplja u odnosu na protekle godine. Brojne mesnice i trgovine nude i određene akcijske ponude, međutim, činjenica je da prvomajski roštilj nikada nije bio skuplji – piše Avaz.

Akcijske ponude

Tako će za kilogram ćevapa biti potrebno izdvojiti između 12,95 i 15 KM, a ponegdje i 17,5 maraka! U pojedinim akcijskim ponudama ćevapi se mogu pronaći po cijeni od 10,95 maraka po kilogramu. Skoro istu cijenu imaju pljeskavice i roštiljske kobasice.

Cijene pilećeg filea kreću se od 13 do 16 KM, krilca i bataci od 6,95 do 11 KM, u zavisnosti od toga jesu li marinirani.

Teleći ražnjići imaju paprenu cijenu, a u akcijskoj ponudi se mogu pronaći za 19,95 KM po kilogramu.

Ni povrće koje mnogi vole “baciti” na roštilj ili u salatu nije jeftino. Kilogram paprika se kreće između 5,95 i 7 KM, a krastavaca od 3,50 do 3,85 maraka, dok cijena paradajza uglavnom iznosi 3,50 KM.

Za kilogram gljiva, mnogima omiljeni specijalitet sa žara, trebat će izdvojiti skoro 7 KM, dok se kilogram luka kreće između 80 feninga i 1,20 KM, a mladi luk košta skoro 3 KM.

Bez efekta

Marin Bago iz Udruženja za unapređenje kvalitete življenja „Futura“ smatra da građani za prvomajsku proslavu, koja tradicionalno okuplja porodicu i prijatelje, ne troše iznad svojih mogućnosti.

– Međutim, činjenica je da je potrošačka košarica odavno preskupa i čudno je i tužno što se građani ne bune. Jer buniti se na društvenim mrežama, što smo imali priliku vidjeti dugi niz godina, ne daje nikakve efekte i rezultate. Dakle, na tradicionalan način, rekao bih, cijene poskupljuju i građani ove zemlje se moraju na tradicionalan način i buniti protiv toga. Jedino to može izazvati reakciju vladajućih – mišljenja je Bago.

Sokovi i pivo

Kada je riječ o cijenama pića, gazirani i drugi sokovi mogu se kupiti po cijeni od 1 do 2,5 po litru.

Pakovanje piva od 5+1 limenku košta od 6 KM pa naviše, a kada je riječ o umacima, majoneza se prodaje po cijeni od 3,85 KM, a kečap 2,95 KM, koliko koštaju i razni sosovi prikladni za roštilj.

ĆEVAPI

13 – 17,5 KM

PILEĆI FILE

13 – 16 KM

KRILCA I BATACI

7 – 11 KM

Možda vas zanima

InternetIstaknutoTehno

Trump ograničava pristup najnovijoj AI tehnologiji

Američka savezna vlada će provjeravati kompanije koje žele pristup najnovijoj tehnologiji OpenAI-ja,...

Sport

Dembele hat-trickom donio pobjedu Francuskoj protiv Norveške

Francuska je savladala Norvešku sa 4:1 u zadnjem kolu grupe I, u...

LifestyleMajka i Dijete

Prije ovog uzrasta bebi ne biste smjeli davati kravlje mlijeko: Rizici su ozbiljni

Mnogi roditelji se prije ili kasnije suoče s istim pitanjem – kada...

Smrtovnice

VRAŽO (Salko) HALID 27.06.2026. u 18:00 sati

VRAŽO (Salko) HALID 27.06.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

IstaknutoMagazin

Bogatiji od Čolića za čak 80 miliona i to dolara: Evo koliko je ‘težak’ Dino Merlin

Dino Merlin slovi za najbogatijeg pjevača na prostorima bivše države. Prema procjeni...

Magazin

Jala i Buba “zapalili” Beograd: Nastupili pred 50.000 ljudi

Bh. reperi Jala Brat i Buba Corelli ujedinili Balkan & priredili najveći...

Sport

Cro Cop odabrao najvećeg borca svih vremena

Rasprave o tome ko je najveći MMA borac svih vremena ne prestaju...

Crna HronikaIstaknuto

Predložen pritvor za pijanog vozača iz čijeg je auta ispao muškarac prilikom slavlja nakon pobjede Zmajeva

Postupajući tužilac Tužilaštva Kantona Sarajevo predložio je Općinskom sudu u Sarajevu određivanje...