Početna Bosna i Hercegovina RS danas slavi “neustavni” Dan entiteta: Sto srpskih truba Srpskoj na dar

RS danas slavi “neustavni” Dan entiteta: Sto srpskih truba Srpskoj na dar

14

U Republici Srpskoj (RS) danas se obilježava 9. januar, “Dan RS-a“, koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.

Srpski zvaničnici ističu da RS ima pravo da proslavlja ovaj datum, dok bošnjački predstavnici vlasti ukazuju da je to kršenje odluka Ustavnog suda BiH.

U Banjoj Luci, gdje su pojačane mjere sigurnosti, a na ulice postavljene zastave i natpisi “Pravo na slavlje”, najavljen je defile pripadnika policije, svečana akademija te kulturno-umjetnički program, zatim koncert trubača pod motom Sto srpskih truba Srpskoj na dar, a u večernjim satima i nastup beogradske grupe Legende.

Iako ove godine, a nakon odluke Ustavnog suda BiH, u zvaničnom programu nije planiran vjerski dio proslave “Dana RS-a”, a na pozivnicama se više ne spominje i “krsna slava RS-a Sveti arhiđakon Stefan”, u 9 sati patrijarh srpski Irinej služit će u Sabornom hramu Hrista Spasitelja u Banjoj Luci svetu arhijerejsku liturgiju povodom pravoslavnog praznika Svetog arhiđakona Stefana.

Zvanično je i najavljeno prisustvo srpskih zvaničnika u RS-u ovog crkvenom obredu.


Proslavi 9. januara od visokih zvanica prisustvovat će samo predsjednik Republike Srbije Tomislav Nikolić te pojedini ministri u srbijanskoj vladi.

Nakon što je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim 9. januar, “Dan RS-a“, Narodna skupština RS-a je, bez prisustva bošnjačkih poslanika, 25. oktobra prošle godine na posebnoj sjednici u Banjoj Luci usvojila Zakon o Danu RS-a, po hitnom postupku.

Srpski zvaničnici se pozivaju na taj zakon i tvrde da RS ima pravo da praznuje svoj dan, a slavlja su najavljena i u općinama tog bh. entiteta u kojem je danas, prema odluci Vlade RS-a, neradni dan.

Potpredsjednik bh. entiteta RS Ramiz Salkić jučer je oštro osudio destabiliziranje političkih prilika u Bosni i Hercegovini, koje se provodi u režiji političkih partija i visokih političkih ličnosti iz Banje Luke.

“Vlasti ovoga entiteta, predvođene predsjednikom Miloradom Dodikom, krenule su u kršenje Odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o neustavnosti 9. januara kao praznika bh. entiteta RS, a u taj proces uključili su se i drugi nivoi vlasti, smatrajući da mogu iskoristiti ovu priliku za dodatno destabiliziranje države Bosne i Hercegovine”, upozorio je Salkić.


Možda vas zanima

Grad Visoko (Foto: Kenan Habibović)
Bosna i HercegovinaVijesti

Narednih dana moguć snijeg, na jugu i do 17 stepeni

Prema prognozi Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH, u subotu u Bosni će biti...

Bosna i HercegovinaVijesti

Načelnik u gradskoj upravi kažnjen zbog rupe na putu

Osnovni sud u Prijedoru utvrdio je da je vršilac dužnosti načelnika gradskog...

Visoko

Program obilježavanja 1. marta – Dana nezavisnosti BiH

Gradska uprava Visoko objavila je program obilježavanja Dana nezavisnosti BiH, a koji...

Vijesti

Gavrankapetanović ima dobre vijesti: Povrijeđena pacijentica je stabilno, stanje je bolje

Nakon tragične nesreće u Sarajevu, u kojoj je tramvaj iskočio iz šina,...

Bosna i HercegovinaVijesti

Konakovićev fan se autom zaletio u demonstrante, Dino istragu Tužilaštva nazvao “prljavom”

Irfan Karić, koji se prije dva dana automobilom zaletio među demonstrante, a...

Sport

Džumhur eliminisan u Rio de Janeiru

Bosanskohercegovački teniser Damir Džumhur nije se uspio plasirati u četvrtfinale ATP turnira...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pretežno mokri kolovozi u BiH, učestali odroni na brojnim dionicama

U većem dijelu Bosne i Hercegovine preovladava oblačno vrijeme s slabom kišom,...

IstaknutoSvijet

Kako je izvjesni Saša D. iz BiH prevarom pribavio skoro pet miliona eura u Austriji?

Istražitelji iz Državne kriminalističke policije Donje Austrije, u saradnji sa Tužilaštvom za...