Početna Bosna i Hercegovina Crna Hronika SA SUĐENJA U SLUČAJU ‘MUTAP I DRUGI’ Dupovac naknadno donio komade stakla sa mjesta tragedije: Novi detalji oko stradanja Dženana Memića

SA SUĐENJA U SLUČAJU ‘MUTAP I DRUGI’ Dupovac naknadno donio komade stakla sa mjesta tragedije: Novi detalji oko stradanja Dženana Memića

34

U nastavku suđenja za prikrivanje dokaza u vezi sa stradanjem Dženana Memića u Sarajevu u februaru 2016., svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je kako mu je optuženi Hasan Dupovac naknadno donio komade stakla sa mjesta događaja, ali je naveo da ti tragovi nisu imali nikakvog uticaja.

Nijaz Smajić je rekao da radi u Ministarstvu unutrašnjh poslova Kantona Sarajevo na forenzičkim vještačenjima tragova vatrenog oružja i mehanoskopiji. On je kazao da je u dva navrata vještačio tragove pronađene na mjestu događaja nakon stradanja Memića, koje je prvo upoređivao sa zelenim “Reno cliom”, a potom sa kombijem “Volkswagen”. On je naveo da je bila izdata naredba za vještačenje, piše Detektor.ba.

“Načelnik mi je to signirao, da se hitno uključim. To je bilo prioritet prioriteta”, prisjetio se Smajić.

On je kazao da je otišao u prostor gdje je bilo vozilo “Reno clio”, a gdje je došao i Dupovac.

“Pokazao mi je tri-četiri sitna komada stakla naknadno pronađena. Pitao je šta bi to moglo biti. Ja sam rekao da su najvjerovatnije isti komadi kao i već izuzeti”, rekao je Smajić.

On je rekao da nije dobio dopunu naredbe, te da tragove koji su ostali kod Dupovca više nije vidio.

Svjedok je kazao da vještačenjem nije povezao staklo i druge tragove sa “Reno cliom”, a da je na osnovu komada pokazivača pravca i fara zaključio kako potiču od “Volkswagen” transportera.


Na pitanja branioca Ermina Gačanovića, Smajić je rekao da su mu dva pokazivača pravca i far ukazali o kojem se vozilu radi i da dijelovi koje je donio Dupovac nisu imali nikakvog uticaja.

“To su samo sitni dijelovi od ovoga fara”, rekao je Smajić.

On se na kraju svjedočenja požalio na etiketiranja zbog posla koji je radio u ovom slučaju. Otac stradalog mladića, Muriz Memić, prokomentarisao je da je njegovo svjedočenje sramotno, na šta mu je predsjedavajući Vijeća Branko Perić skrenuo pažnju da takvo obraćanje nije primjereno za sudnicu.

Za prikrivanje dokaza sudi se Zijadu Mutapu, njegovoj kćerki Alisi Ramić (ranije Mutap), tadašnjem šefu Odsjeka za saobraćajne istrage Hasanu Dupovu, policajcu Josipu Bariću i radniku hotela Muameru Ožegoviću.

Svjedok Adnan Hodžić ispričao je da je negdje u 22:30 ili 22:40 sati, prolazeći Velikom alejom na Ilidži, primijetio mladića i djevojku leđima okrenutim kod vozila “BMW” i da je zasvirao jer mu se učinilo da je to Dženan Memić, kojeg je poznavao.

On je rekao da mu je tu noć oko pola jedan brat javio da je Dženan imao udes.

Na pitanje o relevantnosti ovog svjedočenja, tužilac Ćazim Hasanspahić je kazao da svjedok ukazuje na satnicu dešavanja, a što je u vezi sa izjavama drugih svjedoka koji su kasnije dolazili na mjesto događaja.

Suđenje se nastavlja 14. jula.


Možda vas zanima

Visoko

Slijetanje sa puta u Visokom: Maloljetnici zadobili teške povrede u nesreći

Dana 04.05.2026. godine, u 11,00 sati, u mjestu Klisa, dogodila se saobraćajna...

Bosna i HercegovinaVijesti

Ako se usvoji ovaj Pravilnik, policajci u BiH će moći primati poklone

Državni službenici, policijski službenici, vojna lica i zaposlenici ne mogu primiti poklone...

IstaknutoVisoko

Visoko pokazalo veliko srce: Porodica Husejinović dobila krov nad glavom

U Visokom, nakon teškog požara koji je prije nekoliko dana zahvatio porodičnu...

SvijetVijesti

Njemačka: U autobusu zaplijenjeno više od 250 kg sudžuka

Više od 250 kilograma sudžuka i mesnih proizvoda zaplijenjeno je u ponedjeljak...

Bosna i HercegovinaVijesti

Danas u FBiH isplata mirovina za travanj

Mirovine za mjesec travanj bit će isplaćene danas preko Jedinstvenog računa riznice...

Bosna i HercegovinaVijesti

Danas će u Sarajevu biti klanjana dženaza svirepo ubijenoj Elmi Godinjak

Sarajevo se danas oprašta od 41-godišnje Elme Godinjak-Prusac, čije je brutalno ubistvo...

IstaknutoVisoko

Van Gogh u srcu BiH: Proljetna idila u magičnom kompleksu kod Visokog

Kada se umjetničko remek-djelo Vincenta van Gogha preseli u srce bosanskog pejzaža,...

Bosna i HercegovinaVijesti

“Krimolovci” u aprilu zaprimili 158 poziva od kojih je 14 sa korisnim informacijama

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) su u aprilu...