Početna Biznis Sami sebi možete uplaćivati staž, koliko je to u novcu mjesečno?

Sami sebi možete uplaćivati staž, koliko je to u novcu mjesečno?

83

I danas postoje poslodavci u Federaciji koji ne uplaćuju doprinose za penzijsko i zdravstveno osiguranje svojim uposlenicima. To radnicima uzrokuje probleme jer neće imati dovoljno plaćenog staža kod odlaska u penziju.

Zbog toga se događa da osobe umjesto za 25 godina kontinuiranog rada u profesiji imaju isto toliko staža, oni imaju nekih 13 godina i nisu rijetki oni koji pitaju da li sebi mogu uplaćivati staž kako bi se koliko-toliko približili uvjetima za odlazak u penziju.

U Federalnom zavodu za penzijsko i invalidsko osiguranje kažu da građani imaju mogućnost sebi uplaćivati staž.

– Iznos dobrovoljnog osiguranja u 2024. godini je 329,63 KM. Toliko je određeno prema prosjeku federalne plaće i ne može više niti manje od tog iznosa. Ovo osiguranje se regulira u Zavodu PIO sklapanjem ugovora i uplaćuje se mjesečno – pojašnjava Tomislav Kvesić, portparol Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

U prošloj godini iznos dobrovoljnog osiguranja koji se uplaćuje mjesečno je bio 288,83 KM.

Dobrovoljno osiguranje može uplaćivati svaka osoba starija od 15 i mlađa od 65 godina života, a koja ima prebivalište u Federaciji BiH i koja se ne nalazi u obaveznom osiguranju. Dakle, koja nije u radnom odnosu.

Staž se počinje računati od trenutka predaje dokumentacije.

Kod plaćanja staža u poslovnicu Zavoda PIO osoba mora donijeti uvjerenje o prebivalištu, ljekarsko uvjerenje i ličnu kartu.

Kod uplate dobrovoljnog osiguranja ne treba firma kao posrednik. Osoba se registrira, dobije rješenje o dobrovoljnom osiguranju i taj staž se računa kao penzijski, odnosno, redovni staž.

U Zavodu PIO FBiH rečeno nam je ranije kako se događalo da naši ljudi, a koji su vani, imaju nekih 13 ili 14 godina staža ovdje, sebi plaćaju staž kako bi namirili na 15 godina jer to je minimum koji je potreban da se ode u penziju sa 65 godina života.

Za dobrovoljni staž u 2022. godini na mjesečnom nivou trebalo je izdvojiti 259,83 KM.

Faktor.ba

Možda vas zanima

Visoko

Nevrijeme potopilo centar Visokog: Obilna kiša izazvala poplave na ulicama

Snažno nevrijeme praćeno grmljavinom i velikom količinom padavina pogodilo je danas Visoko,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Rudari Kaknja u radničkom neposluhu: Kašnjenje plaća izazvalo novi haos u RMU

Druga smjena zavisnog društva Rudnici mrkog uglja Kakanj stupila je u radnički...

Sport

Nikola Nikić uvjeren pred Švicarsku: Pojest ćemo ih, a Jovo Lukić je nasljednik Edina Džeke!

Legendarni bh. fudbaler i trener Nikola Nikić još jednom je pokazao zašto...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vlada Federacije BiH utvrdila maksimalnu visinu marži za naftne derivate bez aditiva

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na današnjoj sjednici u Sarajevu, na...

Bosna i HercegovinaVijesti

Ugašen požar na Buni, južno od Mostara

Požar, koji je tijekom dana izbio u naselju Buna južno od Mostara,...

Sport

Ko je Bosanac koji špijunira za Švicarsku? Prati čak i društvene mreže Zmajeva

Nakon 1. odigranog kola kompletirane su sve utakmice grupe B, a stanje...

Tabačka džamija u Visokom
Visoko

Sretna i berićetna Nova hidžretska 1448. godina – čestitka iz Gradske uprave Visoko

Povodom nastupanja Nove hidžretske 1448. godine svim muslimanima i muslimankama upućujemo iskrene...

Smrtovnice

ČILAŠ (Jusuf) AVDO-Dico 16.06.2026. u 14:30 sati

ČILAŠ (Jusuf) AVDO-Dico 16.06.2026. u 14:30 sati