Početna Biznis Šarović pooštrio procedure za izvoz voća i povrća u Rusiju

Šarović pooštrio procedure za izvoz voća i povrća u Rusiju

34

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Mirko Šarović pooštrio je procedure za dobijanje sertifikata o bosanskohercegovačkom porijeklu voća i povrća koje se izvozi u Rusku Federaciju, počev od 11. marta ove godine, čime su se stekli uslovi za pregovore o ukidanju zabrane izvoza.

Sertifikat „FORM A“ od sada će izdavati Spoljnotrgovinska komora BiH poštujući stroge procedure koje je naložio ministar Šarović, a koje će suziti prostor za zloupotrebe ovog dokumenta i u ovom važnom izvoznom poslu sa Rusijom ostaviti samo ozbiljne proizvođače i izvoznike.

Istovremeno, ministar Šarović izdao je i nalog Upravi za zaštitu zdravlja bilja BiH da u cilju implementacije Protokola za osiguranje fitosanitarnih zahtjeva između Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine i Federalne službe za veterinarski i fitosanitarni nadzor Ruske Federacije prilikom međusobnih isporuka proizvoda visokog fitosanitarnog rizika, izdavanje fitosanitarnog certifikata od strane nadležnih inspekcijskih organa Republike Srpske, Federacije BiH i Distrikta Brčko značajno unaprijedi i učini odgovornijim, što je Uprava svojim uputstvom i učinila.

„Ovim unapređenjem sistema i kontrole izdavanja ključnih dokumenata koji prate pošiljke voća i povrća u Rusku Federaciju, kao i drugim mjerama preduzetim u proteklom periodu, stekli su se preduslovi za organizovanje bilateralnih pregovora bosanskohercegovačke i ruske strane, oko ukidanja zabrane izvoza jabuka u Rusku Federaciju“, ističe ministar Šarović

Ministar Šarović uputio je pismo direktoru Federalne službe za veterinarski i fitosanitarni nadzor Ruske Federacije Sergeju Aleksejeviču Dankvertu, kojim ga je obavijestio da su u Bosni i Hercegovini preduzete neophodne mjere, i kojim je zatraženo održavanje sastanka u cilju pregovora o nastavku izvoza jabuka u Rusiju.

Možda vas zanima

IstaknutoSport

Amar Osim o nastupu Zmajeva: Matematički smo u igri, ali ovako ne možemo daleko

Remi Bosne i Hercegovine protiv Kanade (1:1) u prvom kolu Svjetskog prvenstva...

Grad Visoko / Foto: Visokoin.com
Bosna i HercegovinaVijesti

Sunčan i topao vikend pred nama: Temperature do 32 stepena

U Bosni i Hercegovini danas se očekuje sunčano vrijeme uz malu do...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bruceloza se ubrzano širi u BiH, podaci su alarmantni

Bruceloza se posljednjih mjeseci širi među stanovnicima u FBiH, a najviše slučajeva...

Sport

Barbarez nakon remija na otvaranju prvenstva: Zaslužen bod, imamo jasan cilj

Selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, Sergej Barbarez, izrazio je zadovoljstvo osvojenim...

IstaknutoSport

Vodili pa remizirali s Kanadom: Bod za nadu u drugi krug

Reprezentacija Bosne i Hercegovine remizirala je protiv Kanade u prvom kolu Svjetskog...

InternetIstaknuto

Šta se dešava? Facebook, Instagram i Messenger trenutno ne rade

Korisnici širom Bosne i Hercegovine, ali i u svijetu od poslijepodnevnih sati...

Crna HronikaSvijet

Horor na auto-putu u Mađarskoj, osam poginulih

Najmanje osam osoba izgubilo je život u dvije povezane saobraćajne nesreće koje...

Visoko

Ministarstvo finansija ZDK okupilo predstavnike kantonalnih ministarstava finansija: Programsko budžetiranje ključna tema sastanka

Ministarstvo finansija Zeničko-dobojskog kantona organizovalo je u Zenici sastanak predstavnika kantonalnih ministarstava...