Satelitski snimak otkrio milijarde stabala u afričkim pustinjama

316

Nova revolucionarna studija satelitskih snimaka visoke rezolucije koja koristi specijalni algoritam otkrila je da, suprotno popularnom mišljenju, u pustinjama Sahel i Sahara postoji najmanje 1,8 milijardi stabala.

Tim od 24 naučnika iz Evrope, SAD i Afrike otkrili su da je takozvana subvlažna zona iznenađujuće ispunjena biljnim svijetom.

“Bili smo vrlo iznenađeni da u pustinji Sahara raste toliko puno drveća”, rekao je glavni autor Martin Brandt, docent geografije na Univerzitetu u Kopenhagenu.

“Svakako postoje ogromna područja bez ikakvog drveća, ali još uvek postoje područja s velikom gustinom stabala, pa čak i između pješčanih dina, tu i tamo raste neko drveće”, naveo je.

Zahvaljujući moćnom algoritmu i sa 11.000 satelitskih snimaka visoke rezolucije, prebrojana su stabla.

Brandtovo visoko detaljno, brojanje pojedinačnih stabala otkrilo je gustinu od 13,4 po hektaru.

Studija je isključila drveće ili grmlje s malim krošnjama, računajući samo one s prosječnom veličinom krošnje od 12 kvadratnih metara.

Stručnjaci koji su pregledali istraživanje rekli su da će uskoro biti moguće mapirati lokaciju i veličinu svakog drveta širom svijeta, prenosi Sputnjik.

Možda vas zanima

Aldžunska korida neće biti održana u Visokom

Nakon što je RTV Visoko objavio informaciju da bi se 2. augusta...

Sudar tri šlepera u Njemačkoj: Učestvovao vozač iz BiH

Više sati trajala je intervencija nakon udesa na auto-putu A3, pravac Linc–Pasau,...

DF nakon rezolucije Hrvatskog sabora: Zagreb je skinuo masku, BiH ima pravo da se brani

Demokratska fronta (DF) reagovala je nakon što je Hrvatski sabor usvojio Rezoluciju...

Koje kompanije najviše izvoze, a ko najviše uvozi u BiH?

Lider izvoza iz Bosne i Hercegovine u prvih šest mjeseci ove godine...

Delila Trako

Folklorna čarolija u Čaršijskoj: Smotra “Nit što nas spaja” 17. jula

Kulturno-umjetničko društvo “Visoko” i ovog ljeta nastavlja tradiciju očuvanja kulturne baštine Bosne...

Gradska uprava Visoko / Foto: Visokoin.com

Javna rasprava u Visokom: Građani mogu dati prijedloge za novu odluku

Obavještavamo javnost, građane, predstavnike mjesnih zajednica, nevladine organizacije te sve zainteresovane subjekte...

Vlada ZDK i ZEPS nastavljaju strateško partnerstvo

Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić i ministar za privredu Samir Šibonjić primili...

DINAREVIĆ (Vladimir) DUBRAVKA 16.07.2026. u 14:30 sati

DINAREVIĆ (Vladimir) DUBRAVKA 16.07.2026. u 14:30 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...