Početna Bosna i Hercegovina Schmidt: O nadležnostima Centralne izborne komisije BiH se ne može pregovarati

Schmidt: O nadležnostima Centralne izborne komisije BiH se ne može pregovarati

18

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Christian Schmidt, pozdravlja inicijativu odgovornih lokalnih političara da nastave svoju opredijeljenost za usvajanje zakona koji štiti integritet izbornog procesa u skladu s međunarodnim standardima i na taj način osiguraju poštene izbore bez prevara.

“U nedostatku pravovremene odluke u Parlamentu BiH, visoki predstavnik je morao djelovati i implementirati dobro poznate preporuke OSCE/ODIHR-a, GRECO-a i Venecijanske komisije kako bi se osigurala njihova primjena na lokalnim izborima 2024. godine. On i dalje poziva Parlament BiH da usvoji ove preporuke u formi zakona”, navodi se u saopćenju.

Dalje se ističe kako se o nadležnostima Centralne izborne komisije BiH ne može pregovarati.


“Izmjene i dopune koje je donio visoki predstavnik sadrže pravila koja su već na snazi (uključujući pilot projekte za elektronsko brojanje glasačkih listića i identifikaciju birača, te restrukturiranje biračkih odbora u skladu s pravilima ODIHR-a), ali one se mogu u potpunosti ugraditi u drugi zakon. Bez obzira na to, ne smije doći do umanjivanja standarda koje preporučuje OSCE/ODIHR, te se o nadležnostima Centralne izborne komisije BiH ne može pregovarati.”

Navodi se kako visoki predstavnik nudi saradnju domaćim političarima. On želi podsjetiti sve zainteresirane strane da vrijeme za usvajanje domaćih rješenja ističe, premda još ima dodatnog vremena kada se radi o dugoročnim izmjenama izbornih pravila.

“Birači u Bosni i Hercegovini imaju pravo da glasaju prema jasnim i pouzdanim pravilima, te u skladu s najvišim standardom integriteta izbornog procesa”, zaključuje visoki predstavnik Schmidt.


Možda vas zanima

IgreTehnoVijesti

Nove slušalice: Xiaomi predstavio Redmi Buds 8

Xiaomi je tiho predstavio svoje najnovije slušalice, Redmi Buds 8. Slušalice se...

Sport

Nedžad Husić osvojio bronzanu medalju na taekwondo turniru Spanish Open G1

Taekwondo klub Novi Grad Sarajevo ostvario je izuzetan rezultat u konkurenciji najboljih...

SvijetVijesti

Ubistvo u Njemačkoj: Srbin pogođen samostrijelom

Pedesetogodišnji Nijemac prijavio je putem hitnog poziva policiji da je ubio drugog...

Crna HronikaIstaknuto

POSKOK pretresa kabinet Rame Isaka, službene prostorije i računare

Po naredbi Posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, a uz...

BiznisVijesti

Trgovci zatečeni: Objavljeno Uputstvo za aplikaciju o cijenama

Federalno ministarstvo trgovine danas je, na iznenađenje sektora trgovine, obavijestilo javnost da...

Vijesti

Planet Soft osporava izbor ponuđača za izborne tehnologije, najavljuje sudski postupak

Kompanija “Planet Soft” iz Banje Luke najavila je pokretanje sudskog postupka nakon...

IstaknutoSport

Rođen u Švedskoj, ali srce kaže BiH: Zmajevi dobili još jednog velikog talenta!

Kenan Busuladžić, fudbaler bosanskohercegovačkog porijekla, odlučio je u budućnosti nastupati za reprezentaciju...