Početna Bosna i Hercegovina SDS tvrdi: Revizori otkrili aferu tešku 104 miliona KM koja veže Dodika, Lagumdžiju i Radmanovića!

SDS tvrdi: Revizori otkrili aferu tešku 104 miliona KM koja veže Dodika, Lagumdžiju i Radmanovića!

8

Zastupnica SDS-a u Parlamentu Bosne i Hercegovine Aleksandra Pandurević upozorava da je otkrivena velika afera sa štampanjem ličnih karata i vozačkih dozvola teška 104 miliona maraka, a koja je je povezala Milorada Dodika i Zlatka Lagumdžiju, javlja bh. novinska agencija Patria (NAP). Pandurević je u izjavi za agenciju Patria rekla da traži od glavnog tužioca BiH Gorana Salihovića da odmah reagira.

Pandurević ističe da su državni revizori u izvještaju za prošlu godinu upozorili na sklapanje nezakonitog ugovora teškog 104 miliona KM za nabavku ličnih karata i vozačkih dozvola.

Ona ističe da je štetni ugovor sklopljen između Agencije za izdavanje identifikacionih dokumenta BiH (IDEEA) i firme „Milbauer“ za koju je potpis stavio njen direktor Danilo Petrović, zet Nebojše Radmanovića. Također, tvrdi da su sa tom kompanijom vlasnički povezani, putem svojih rođaka i prijatelja, i Dodik i Lagumdžija.

– Ovo je najočitiji primjer krupnog kriminala i nepotizma koji je u svoje ralje uvukao institucije. A ovako je sve išlo: Da bi pokrili kriminal, Savjet ministara je svojim zaključkom donio odluku da se uđe u pregovarački postupak umjesto na tender. Odakle konsenzus, biće vam jasno kada vidite ko je sve u ovom kolu – navela je Pandurević.

Ona kaže da je Vijeće ministara odlučilo umjesto na tender, ući u pregovarački postupak sa konzorcijumom Milbauer Njemačka i Milbauer Banjaluka i da je Pravobranilaštvo BiH dalo saglasnost za sklapanje ugovora sa Konzorcijumom, ali da je potom ugovor sklopljen sa firmom Milbauer Banjaluka za koju su i revizori naveli da nije bila kvalifikovana i koja je u međuvremenu napravila fabriku u Banjaluci.


– Kvalifikovalo je izgleda to što, prema pisanju medija, 40% njenog vlasništva ima firma ‘Nites’, a u medijima smo mogli pročitati da su vlasnici ove firme, savjetnik Milorada Dodika, Zoran Korać, prijatelj i intimus Zlatka Lagumdžije, Miodrag Škrbić, dok je šef razvoja softvera u ovoj firmi Vladimir Petrović, brat Radmanovićevog zeta. Ugovor je u ime Milbauera potpisao direktor Danilo Petrović, Radmanovićev zet – navela je Aleksandra Pandurević.

Revizori su, prema njenim navodima, otkrili i da se BiH u tom ugovoru obavezala da će, bez obzira na stvarne potrebe, kupiti 5 miliona ličnih karata i dva miliona vozačkih dozvola, i da će avansno godišnje platiti 30%.

– U prijavi revizora piše da smo tako prošle godine kupili skoro duplo više ličnih karata nego što nam je potrebno, a vozačkih oko 35.000 više – napomenula je ona.

U prijavi je takođe navedeno, prema njenim riječima, da cijena servisiranja opreme za personalizaciju po pozivu iznosi 1250 eura za tehničara i 1.500 eura za softver inžinjera po danu.

– Nađite softver inžinjera u svijetu da ima toliku dnevnicu, a da nije glavom i bradom Bil Gejts! – kaže Pandurević.

Prema njenim riječima, sve ovo je još u maju ove godine ured za reviziju BiH dostavio Tužilaštvu Bosne i Hercegovine

– Vidite kako funkcioneri SNSD-a lijepo sarađuju sa partijama u FBiH kada je riječ o dogovorima u četiri oka i kako po pitanju kriminala njeguju međuentitetsku saradnju i lako dolaze do dogovora. Sada vam je jasno zašto Milorad Dodik čuva Zlatka Lagumdžiju i zašto SNSD nije glasao za njegovu smjenu! Na Goranu Salihoviću je hoće li dopustiti da umjesto tendera imamo dogovore u četiri oka i hoće li imati hrabrost da uhapsi naše Sanadere – zaključuje zastupnica SDS-a, javlja NAP.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Islamska zajednica iznijela stav o osnivanju “Bosanske pravoslavne crkve”

Nakon objave na društvenim mrežama bivšeg reisul-uleme dr. Mustafe ef. Cerića o...

IstaknutoVisoko

Mirza Ganić u posjeti Domu zdravlja: Počinje modernizacija i kadrovsko jačanje zdravstvene zaštite

Danas je gradonačelnik Ganić posjetio JU Dom zdravlja Visoko gdje je razgovarao...

IstaknutoVisoko

Ispovijest majke Edine Bećirspahić kojoj je raskomadan sin i spakovan u kofer: Monstrum je priznao da bi sve ponovio

Suđenje monstruoznom ubici Dinu Bahtoviću (24) koji je iskasapio svog prijatelja Ervina...

Bosna i HercegovinaVijesti

Propale stotine miliona: Trećina ljudi na biroima duže od 8 godina!

Pred zastupnicima u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH na narednoj bi se sjednici...

BiznisIstaknuto

Bez keša: Digitalno bankarstvo sve dominantnije u BiH

Online i mobilno bankarstvo u Bosni i Hercegovini bilježe kontinuiran rast, a...

Bosna i HercegovinaVijesti

BIHAMK: Oprez zbog poledice u višim predjelima i na prilazima tunelima

Zbog niske temperature skrećemo pažnju na poledicu, posebno na dionicama u višim...

Bosna i HercegovinaVijesti

Danas iznošenje završne riječi na ponovljenom suđenju Vasviji Vidović

U Sudu BiH za danas je planirano ročište na kojem će Tužilaštvo...