Početna Bosna i Hercegovina Selo iz BiH sa 300 izvora pitke vode nekada bilo najljepše u Evropi

Selo iz BiH sa 300 izvora pitke vode nekada bilo najljepše u Evropi

75

Selo Preodac u Bosni i Hercegovini sa preko 300 izvori zvora, Nacionalna geografija je osamdesetih godina prošlog vijeka proglasila kao jedno od najljepših u Evropi.

Selo Preodac podno Šator planine, koje leži na tromeđi opština Grahovo, Glamoč i Drvar, svojim brežuljcima i proplancima prolaznike ostavlja bez daha, prenosi Danas.

Od 1958. do 1962. godine Preodac sa okolnim selima je bio opština sa preko 3.700 stanovnika, sa policijskom stanicom, poštom… Bilo je i ljudi. Prema popisu iz 1991. godine Preodac je imao 183 stanovnika, a prema posljednjem iz 2013. njih 32. Prije dvije godine tamo ih je živjelo 13.

Selo je nadaleko poznato po svojim prirodnim ljepotama, živopisnim pejzažima, ali ono što prije svega upada u oči su brojni izvori vode za piće.

Prema riječima mještana, u selu ima više od 300 izvora pitke vode, što ga čini jedinstvenim, piše grahovo.org.

Zbog mnoštva izvora i vodotokova, selo je uvijek bilo bogato vodenicama.

Međutim, odlaskom njegovih stanovnika voda se počela povlačiti. Danas su vidljiva presušena korita gde je voda tekla tokom cijele godine.

Samo selo je zdjelastog oblika, a sredina mu je najniža i podvodna. Vjerovatno je ime dobilo zbog svog položaja koji omogućava da ovuda prolazi put iz sjevernog dijela Glamočkog u Grahovsko polje i najjužnija sela Gornjeg Unca.

Od Crkvine vodi put na brežuljak Gradinu gdje se vide dobro očuvani ostaci srednjovjekovne Momčilove kule koji nažalost nikad nisu istraženi do kraja, tako da se o vremenu gradnje može samo pretpostavljati. Ono što je sigurno jeste da se radi o monumentalnoj građevini koju je sagradio neko od bosanskih vladara ili njegov bliži rođak.

Selo Preodac sa preko 300 izvora, Nacionalna geografija je osamdesetih godina prošlog vijeka proglasila kao jedno od najljepših u Evropi.

Srednjovjekovno utvrđenje, kula vojvode Momčila i dan danas svjedoči o dugoj istoriji ovog kraja, a zanimljivo je i da je oko 180 Preočana steklo fakultetsku diplomu.

Možda vas zanima

Sport

Vaso Bakočević šokantno nokautiran: Hrvatski borac na debiju jednim udarcem ugasio “Psiha”

Jedna od najvećih i najpopularnijih zvijezda regionalne borilačke scene, Vaso “Psycho” Bakočević,...

Smrtovnice

TOPALIĆ (Fehim) RAZIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

TOPALIĆ (Fehim) RAZIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

Sport

Tomislav Spahović poražen u Beogradu

Bosanskohercegovački MMA borac Tomislav Spahović upisao je poraz na FNC 31 priredbi...

Biznis

Neizvjesna sezona grijanja u Zenici nakon obustave proizvodnje u Željezari

Obustavom integralne proizvodnje, kao i problemi u poslovanju Nove Željezare Zenica lančane...

Smrtovnice

BURIĆ (Avdo) SENIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

BURIĆ (Avdo) SENIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

Bosna i Hercegovina

Tuga do neba: U Tešnju obavljena dženaza i ukop mališana stradalih u požaru u Beču

Porodicu Klokić iz Tešnja 18. maja pogodila je nezapamćena tragedija kada je...

Sport

Nakon velike drame PSG osvojio titulu prvaka Europe

Arsenal i PSG odigrali su veoma uzbudljivo finale u Budimpešti koje je...

IstaknutoVisoko

Sve veći interes za historiju i kulturu: Stotine učenika posjetile Zavičajni muzej Visoko

Zavičajni muzej Visoko bilježi značajan porast organizovanih školskih i edukativnih posjeta tokom...