Šest bivših pripadnika HVO-a negirali krivicu za zločine nad bošnjačkim civilima u Žepču

218

Šest bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i Policijske uprave Žepče negiralo je krivicu za zločine nad bošnjačkim civilima zatočenim u improvizovanim zatvorskim objektima u ovome gradu 1993. i 1994. godine, prenosi Detektor.

– Nisam kriv – rekao je prvooptuženi Luka Babić, a isto tako redom su se izjasnili i ostali – Alojz Vrbić, Marinko Martić, Franjo Jozić, Viktor Markanović i Ivo Mrkonjić.

Babić, Vrbić, Martić, Jozić, Markanović i Mrkonjić su optuženi za zločine nad bošnjačkim civilima zatočenim u improvizovanim zatvorskim objektima u Osnovnoj školi Rade Kondić, Osnovnoj školi u Perkovićima, objektu Silos i Štalama Nove trgovine na području Žepča tokom 1993. i 1994. godine. Ivo Mrkonjić je na današnjem ročištu rekao da njegov nadimak nije Cvaka, kako su naveli iz Tužilaštva BiH.

Oni se terete da su vršili razne oblike psihičkog i fizičkog zlostavljanja i nečovječnog postupanja, a optuženi Martić i za silovanje jedne Bošnjakinje.

Kako je ranije saopšteno, Babić je optužen u svojstvu komandira Treće čete Četvrtog bataljona Vojne policije Vitez pri komandi 111. brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), Vrbić, Martić i Jozić kao pripadnici te čete, Markanović kao pripadnik 111. brigade HVO-a, te Mrkonjić u svojstvu načelnika Policijske uprave Žepče.

Babić se tereti i da je, iako je to znao ili mogao znati, propustio preduzeti razumne mjere da spriječi pripadnike svoje čete i pripadnike 111. brigade u nečovječnom postupanju prema civilima koji su bili zatvoreni u navedenim objektima te njihovom odvođenju na obavljanje prinudnih radova na prve linije borbenih dejstava, usljed čega je više civila poginulo, a veći broj ranjen.

U ovome predmetu bio je optužen i Slavko Spajić, koji je u međuvremenu preminuo.

Početak suđenja će biti određen naknadno.

Možda vas zanima

Milorad Dodik s Draganom Čovićem uoči općih izbora na sastanku u Mostaru

Delegacije Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine (HDZ BiH) i Saveza nezavisnih...

Učiteljica porijeklom iz BiH dobila otkaz zbog objava o Palestini, pokrenula tužbu

Ministarstvo nacionalnog obrazovanja Luksemburga otpustilo je učiteljicu osnovne škole Fatimu Kurtić, porijeklom...

Saudina sanja život bez dijalize, za operaciju joj treba pomoć dobrih ljudi

Saudina Behremović iz Sanskog Mosta od 2018. godine živi sa zatajenjem bubrega....

Željezničar se oprostio od Bičakčića, Šukilovića i Garčevića

FK Željezničar objavio je da se zahvaljuje Erminu Bičakčiću, Mustafi Šukiloviću i...

Akcija FUP-a: Zaplijenjeni kokain, “zolja”, kalašnjikov i bombe, jedna osoba uhapšena

Federalna uprava policije (FUP) provela je na području Kantona Sarajevo operativnu akciju...

Broj žrtava zemljotresa u Venecueli se približio cifri 4.500

“Broj žrtava u dva zemljotresa koja su pogodila Venecuelu 24. juna porastao...

Drugo godišnje usklađivanje mirovina u FBiH

Upravni odbor Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje donio je Odluku...

Elek smijenjen sa svih funkcija

Nedeljko Elek sinoć je (12.jula) smijenjen sa svih funkcija, potvrđeno je za...