Sin sutkinje Suda BiH ne poštuje bh. zakon: Leon Papo na Golanskoj visoravni služio izraelsku vojsku

VSTV-u, koje je ranije postavilo njegovu majku u Sud BiH. Nakon dvije godine rada, prelazi u Institut za metrologiju BiH, a potom i u Upravu za indirektno oporezivanje, gdje je zaposlen 2024. godine spornim konkursom.

Kontroverze i sukobi

Vrijedi podsjetiti da je 2014. godine, kada je Leon Papo boravio u redovima IDF-a, došlo do velike ofanzive izraelske vojske na Gazu, poznate kao Operacija Zaštitni rub. Sukobi su trajali od jula do avgusta iste godine, a poginulo je više od 2.000 osoba, uglavnom civila.

Uprkos postojanju javnih dokaza o njegovom angažmanu u stranoj vojsci, pravosudne institucije BiH nikada nisu reagovale.

Ovaj slučaj otvara niz pitanja – od kršenja zakona o odbrani BiH, preko zloupotrebe položaja, pa do moralne odgovornosti nosilaca pravosudnih funkcija.

Da li će pravosuđe ostati nijemo ili će se konačno otvoriti rasprava o odgovornosti – pitanje je koje tek čeka odgovor.

Unesite komentar