Početna Bosna i Hercegovina Sindikat metalaca FBiH organizirao protesnu prvomajsku šetnju

Sindikat metalaca FBiH organizirao protesnu prvomajsku šetnju

64

Sindikat metalaca Federacije BiH danas je u Sarajevu organizirao prvomajsku protestnu šetnju na kojoj je ukazano na šest zahtjeva s ciljem da se doprinese poboljšanju statusa metalaca.

Okupljanje članova Sindikata započelo je na Trgu Prvog korupsa Armije Republike BiH gdje je položeno cvijeće na spomen obilježje Đure Đakovića.

“Ovu protestnu prvomajsku šetnju organizirali smo u cilju ukazivanja Vladi Federacije BiH i Udruženju poslodavaca na naše ključne zahtjeve, među kojima tražimo da se hitno i bez odlaganja izvrši usklađivanje naniže plaće s rastom inflacije u skladu s podacima Federalnog zavoda za statistiku. Također, tražimo hitno donošenje zakona o najnižoj plaći u Federaciji čiji bi osnov bio 70 posto prosječne plaće u FBiH bez naknada koje nemaju karakter plaće (topli obrok, naknada za prijevoz, regres.” , izjavio je predsjednik Sindikata metalaca FBiH Bajro Melez.

Treći zahtjev je da se hitno usvoje mjere i radnje na očuvanju hiljade radnih mjesta i ozdravljenju firmi metalske industrije, a naročito Binas d.d., Volkswagen d.o.o. i Zrak d.d.

“Zahtijevamo i to da se privreda oslobodi nepravedno visokih nameta, to jest opterećenja na platu koje u FBiH iznose oko 70 posto. Potrebno je pokrenuti aktivnosti u vezi usklađivanja odredbi granskog kolektivnog ugovora s troškovima života prouzrokovanih enormnom inflacijom”, kazao je Melez.

U cilju rješavanja trenutne situacije privrednog društva Unis Ginex na sastanku Odbora sindikalne organizacije Ginexa i predsjednika Sindikata metalaca FBiH dogovoreno je da se odmah nakon praznika zatraži sastanak na kojem bi prisustvovali federalni premijer Fadil Novalić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić, predsjednik Nadzornog odbora Unis Ginex Sedad Dedić, direktorica Unis Ginexa Munevera Fočo, predstavnici Sindikata metalaca FBIH i Sindikalne organizacije Unis Ginex.
Članovi Sindikata metalaca FBiH nastavili su protestnu šetnju prema sjedištu Vlade Federacije BiH, gdje su položili cvijeće na spomen-obilježje Emeriku Blumu.

Možda vas zanima

Visoko

Gradonačelnik Ganić posjetio Pak Rampart: Fokus na širenju proizvodnje i novim radnim mjestima

Još jedna uspješna domaća kompanija iz Visokog nastavlja snažan razvoj i širenje...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pet osoba povrijeđeno na letu iznad Sarajeva, Airbus pogodile jake turbulencije

Pet putnika i članova posade povrijeđeno je tokom leta kompanije Eurowings iznad...

Bosna i HercegovinaVijesti

Željezara Zenica ne može se spašavati parcijalnim zakupom, već cjelovitim institucionalnim rješenjem

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić danas je izjavio da...

IstaknutoMagazin

IShowSpeed objavio nezvaničnu himnu SP, opjevao je i Bosnu

Popularni YouTuber i streamer IShowSpeed ponovo je u centru pažnje zbog svoje...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

CIK upozorava: Otkrivene stotine falsifikovanih potpisa podrške

Političke partije na samom početku izbornog procesa, odnosno prilikom prijave za učešće...

IstaknutoMagazin

Preminula supruga Halida Bešlića

Teško je riječima opisati njihovu ljubav, a možda ju je najbolje dočarao...

Smrtovnice

LOMIGORA (Anto) KATARINA 01.06.2026. u 14:00 sati

LOMIGORA (Anto) KATARINA 01.06.2026. u 14:00 sati

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Radnici Nove Željezare Zenica mirno protestirali pred zgradom Uprave

Glavni odbor Sindikata Nove Željezare Zenica počeo je danas s realizacijom najavljenih...