Početna Biznis Sindikat radnika BH Telecoma najavio štrajk, glavni razlog – plate

Sindikat radnika BH Telecoma najavio štrajk, glavni razlog – plate

0

Prema riječima Sindikata, jednokratna pomoć od 1000 KM nije dovoljna da kompenzira nedostatak redovnog povećanja plata u skladu s inflacijom tokom 11 mjeseci do narednog povećanja

Sindikat radnika BH Telecoma najavio je štrajk u narednom periodu zbog, kako navode, nepoštovanja odredbi Pojedinačnog kolektivnog ugovora od strane Uprave ovog javnog preduzeća. Prema internim dokumentima i informacijama koje je objavio Klix.ba, Centralni odbor Sindikata BH Telecoma je nedavno održao sastanak na kojem je jednoglasno odlučeno da se pristupi štrajku kao odgovor na poteze Uprave.

Glavni razlog za štrajk je navodno povećanje plata radnika u skladu s inflacijom, što je prema Pojedinačnom kolektivnom ugovoru obaveza Uprave ukoliko inflacija dostigne ili premaši pet posto. Sindikat je javno objavio da je ponuda Uprave BH Telecoma, koja uključuje jednokratnu pomoć od 1000 KM i povećanje plata tek od 1. januara 2025. godine, neprihvatljiva.

Prema riječima Sindikata, jednokratna pomoć od 1000 KM nije dovoljna da kompenzira nedostatak redovnog povećanja plata u skladu s inflacijom tokom 11 mjeseci do narednog povećanja. Osim toga, naglašavaju da takav pristup krši postojeći kolektivni ugovor, što je dodatno zaoštrilo odnose između radnika i Uprave.

Iako još nije preciziran tačan datum početka štrajka, Sindikat je obavijestio Upravu BH Telecoma i Vladu Federacije BiH, kao većinskog vlasnika preduzeća, o svojim namjerama. Očekuje se da će Sindikat blagovremeno obavijestiti javnost o daljim koracima.

Ovaj razvoj situacije predstavlja ozbiljan izazov za Upravu BH Telecoma i Vlade Federacije BiH, s obzirom na važnost ove kompanije u javnom sektoru i značaj koji ima za radnike u telekomunikacijskom sektoru Bosne i Hercegovine.

Možda vas zanima

BiznisBosna i HercegovinaVijesti

Usaglašen stav za minimalnu platu, povećava se dnevnica

Predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije Bosne i Hercegovine (ESV FBiH) Safudin Čengić kazao...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bivši direktor “Bosnalijeka” Nedim Uzunović osuđen na 10 godina zatvora

Prema prvostepenoj presudi Suda BiH, Uzunović je proglašen krivim i osuđen na...

Biznis

Fabrika u Novom Travniku proizvodi dijelove za Bentley i Mercedes

Firma “Jeco Forging Bosna” (JFB), osnovana početkom 2025. godine, u Novom Travniku...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Tajno su izvukli Slavka Aleksića iz BiH jer je on ključni svjedok Vučićeve prošlosti na Jevrejskom groblju

Beogradski advokat i politički aktivista Čedomir Stojković iznio je danas teške optužbe...

IstaknutoMagazin

Vještina na djelu: Pogledajte kako piloti slijeću na sarajevski aerodrom

Na društvenim mrežama pojavio se snimak slijetanja aviona na sarajevski aerodrom u...

BiznisVijesti

Utvrđen maksimalni broj stranih radnika u BiH u 2026. godini

Savjet ministara BiH utvrdio je godišnju kvotu radnih dozvola za zapošljavanje stranaca...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Almedin Aliefendić: Vlada svjesno odgađa borački dodatak

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Almedin Aliefendić upozorio je da...

IstaknutoVisoko

Omer Mašić – frizer čije ime i danas živi u sjećanjima Visočana

Jedan od frizera koji je na poseban način obilježio ratne i postratne...