Sjeverna Koreja ponovo ispalila više balističkih projektila

23

Sjeverna Koreja ispalila je u četvrtak više balističkih projektila, nakon čega je stanovnicima centralnog i sjevernog Japana poručeno da potraže skloništa.

Lansiranja su uslijedila dan nakon što je Sjeverna Koreja ispalila najmanje 23 projektila pri čemu je jedan pao blizu južnokorejskih teritorijalnih voda.

Stanovnici prefektura Mijagi, Jamagata i Nigata u severnom Japanu upozoreni su da potraže skloništa u zatvorenom prostoru.

U upozorenju je stajalo da je projektil preletio i prošao Japan. Međutim, japansko ministarstvo odbrane kasnije je saopćilo da projektil nije preletjeo japansku teritoriju, već je pao u Tihi okean 1.100 kilometara istočno od Japana, izvijestila je televizija FNN pozivajući se na vladine izvore.

Sjeverna Koreja je 4. oktobra lansirala balistički projektil iznad Japana prvi put u pet godina, što je izazvalo upozorenje tamošnjim stanovnicima da se sklone. Bilo je to najdalje što je Severna Koreja ikada ispalila projektil.

Novinska agencija Jonhap javila je da bi se i ovog puta moglo raditi o oružju dugog dometa.

Oko sat vremena nakon prvog lansiranja, južnokorejska vojska i japanska obalna straža izvijestile su i o drugom lansiranju iz Sjeverne Koreje.

Nakon što je Sjeverna Koreja u sredu ispalila najmanje 23 projektila u more, uključujući i onaj koji je pao manje od 60 km od južnokorejske obale, južnokorejski predsednik Joon Suk-Jeol opisao je lansiranja kao “teritorijalno zadiranje“, a Washington je osudio kao “nepromišljeno“.

Južnokorejski predsjednik sazvao je sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost zbog ovog događaja koji je, ističu analitičari, jedan od “najagresivnijih i prijetećih“ u novije vreme.

Lansiranja su uslijedila nakon što je Pyongyang zatražio od Sjedinjenih Američkih Država i Južne Koreje da prekinu velike vojne vežbe, rekavši da se takva “vojna brzopletost i provokacije više ne mogu tolerisati“.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Požari u selima Hum i Kotezi kod Trebinja, vatrogasci na terenu

Požar je danas izbio u selu Hum gdje trebinjski vatrogasci brane kuće...

Veliki plan za zapad BiH: Brza cesta od Bihaća do Livna

Predstavnici Unsko-sanskog kantona i Kantona 10 pokrenuli su inicijativu za razvoj cestovnog...

Misimović i Čato se terete da su neosnovano sebi isplatili bonuse i procente od igrača

Direktor FK Borac Dejan Čato i predsjednik uprave Zvjezdan Misimović osumnjičeni su...

Visoko: Muškarac uhapšen zbog prijetnji 33-godišnjoj ženi u Malom Čajnu

Dana 23.07.2026. godine, u 12,45 sati, u mjestu Malo Čajno, od strane...

Policija u Visokom rasvijetlila okolnosti nastanka požara u mjestu Gračanica

Službenici Policijske stanice Visoko su rasvijetlili okolnosti nastanka požara koji se dogodio...

Od 27. jula nove cijene parkinga, garaža i pauk-službe u Sarajevu

Novi cjenovnik usluga parkiranja, korištenja garaža i pauk-službe u Sarajevu počet će...

Haos nakon koncerta Ace Lukasa: Nije se znalo ko koga i čim udara

Masovna tuča u kojoj je učestvovalo najmanje 80 osoba dogodila se sinoć...

Uhapšen 37-godišnjak, pronađene tri laboratorije i droga

Policijski službenici Odjeljenja za borbu protiv zloupotreba opojnih droga, pod nadzorom Kantonalnog...