Početna Visoko Skupština ZDK usvojila godišnji izvještaj Vlade za 2024. godinu: Povećanja plata, ulaganja u sport i obrazovanje

Skupština ZDK usvojila godišnji izvještaj Vlade za 2024. godinu: Povećanja plata, ulaganja u sport i obrazovanje

33

Skupština Zeničko-dobojskog kantona na današnjoj sjednici usvojila je Izvještaj o radu Vlade Zeničko-dobojskog kantona za period 01.01.–31.12.2024. godine. Premijer Nezir Pivić zahvalio je zastupnicima na velikoj podršci ovom izvještaju.

– Ovo je prvi cjeloviti godišnji izvještaj kada je riječ o ovoj Vladi Zeničko-dobojskog kantona. Važno je istaći da je Vlada stabilna, da su odluke faktički donošene jednoglasno, da smo na sjednicama Vlade usvojili više od 2.000 odluka, donijeli više od 20 zakona, te da smo većinu ciljeva koje smo postavili u ekspozeu započeli i dio već realizirali – izjavio je premijer Pivić.

Kazao je da mu je žao što nije postignuto razumijevanje s Gradom Zenica po pitanju Kantonalne bolnice, odnosno rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, te da zbog toga „nismo mogli implementirati kredit Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD)“, a propuštena je realizacija milion eura grant sredstava koja su bila namijenjena Kantonalnoj bolnici, a nisu mogle biti realizirane ni određene donacije za Onkološki odjel.

Premijer je ponovo pozvao zastupnike, sve političke aktere u Skupštini ZDK, kao i gradonačelnika Zenice da „što prije riješimo to pitanje, kako bismo mogli pristupiti realizaciji ovog važnog projekta i omogućili korištenje svih raspoloživih sredstava – i donatorskih i kreditnih.”


– Svi ključni segmenti iz nadležnosti Vlade ZDK su u određenoj mjeri unaprijeđeni tokom 2024. godine. Poznato je da se najveći dio sredstava odnosi na ustavne i zakonske obaveze prema obrazovanju, državnoj službi, policiji i zdravstvu. U tim oblastima značajno smo povećali standard uposlenika, a plate su povećane i do 25%. Značajno smo povećali ulaganja u sport – prvi put smo se približili cilju od 1% budžeta za sport. Ove godine za sport smo opredijelili 5 miliona KM. Jedna od meni najdražih mjera je uvođenje besplatnih udžbenika za učenike od prvog do devetog razreda osnovne škole, a taj projekat nastavljen je i ove godine. Također, nastavili smo s demografskim mjerama – izdvajamo po 1.000 KM pomoći za porodilje – dodao je Pivić.

Premijer je istakao i važne odluke Vlade kada je riječ o cestovnoj infrastrukturi, kao i pomoći nižim nivoima vlasti. Posebno je izdvojio 3,5 miliona KM za izgradnju zgrade Hitne medicinske pomoći u Zenici, što je gotovo polovina ukupne vrijednosti projekta od 8 miliona KM.

– Značajna je i podrška privrednicima kroz različite podsticaje, kao i poljoprivrednicima. Vraćen je generalni sajam ZEPS u Zenicu, a održan je i Tešanjski sajam. Ovi sajmovi, koji su održani u razmaku od svega mjesec dana, među najvećima su u Bosni i Hercegovini. Zeničko-dobojski kanton ostaje kičma privrednog razvoja Federacije BiH i naše zemlje – naglasio je premijer Pivić.

Skupština ZDK primila je k znanju Informaciju o stanju bezbjednosti na području kantona za 2024. godinu i usvojila Izvještaj o radu Kantonalne uprave za inspekcijske poslove za period januar – decembar 2024. godine. Nije prihvaćen Izvještaj o radu i poslovanju JU Univerzitet u Zenici za 2023. godinu, kao ni Izvještaj o poslovanju JP “Šumsko-privredno društvo Zeničko-dobojskog kantona” d.o.o. Zavidovići za isti period, uključujući finansijski izvještaj, izvještaj Nadzornog odbora i izvještaj Odbora za reviziju.


Možda vas zanima

Crna Hronika

Maloljetnik na romobilu teško povrijedio pješakinju

U utorak, 21. aprila 2026. godine oko 14.50 sati, na pješačkoj stazi...

Crna HronikaIstaknuto

Trojica muškaraca osuđeni na ukupno 38 godina zatvora zbog silovanja djevojke u Sarajevu

Kantonalni sud u Sarajevu izrekao je prvostepenu presudu i proglasio krivim Benjamina...

Visoko

Obilježena godišnjica pogibije Hazima Dedića

Danas je u okviru programa „Dani otpora agresiji na području Grada Visoko“,...

Visoko

Emotivan susret u Visokom: Majke Srebrenice u posjeti gradonačelniku Mirzi Ganiću

Gradonačelnik Ganić danas je u Visokom ugostio majke Srebrenice, zajedno s predstavnicima...

Crna Hronika

U porodičnoj kući u Srebreniku pronađena tijela supružnika, utvrđuje se uzrok smrti

Dvije mrtve osobe pronađene su danas u kući i dvorištu u Srebreniku,...

IstaknutoVisoko

Preminuo Džemal ef. Salihspahić, utemeljitelj i dugogodišnji direktor medrese

Sa tugom je objavljena vijest da je na ahiret preselio profesor Džemal...

Bosna i HercegovinaVijesti

SIPA raspisala konkurs, traži se 25 novih policijskih službenika

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) objavila je konkurs za prijem...

Bosna i HercegovinaVijesti

Obilježena 19. godišnjica tragične nesreće u Dječijem domu Bjelave

Polaganjem cvijeća na spomen-obilježje i mezare šest beba na gradskom groblju Vlakovo...