Početna Bosna i Hercegovina Socijaldemokrate i Zeleni se ujedinili: Moramo “skinuti” braću Dalton

Socijaldemokrate i Zeleni se ujedinili: Moramo “skinuti” braću Dalton

18

Socijaldemokrate BiH i Zeleni pokret nastupiće sa zajedničkom listom na predstojećim, opštim izborima.
“Potreba da se nađemo ovdje, na jednom mjestu, nastala je kao posljedica stanja u društvu, a samo promjenom vlasti mogu se definisati novi pravci”, rekao je Enver Bijedić, predsjednik Socijaldemokrata BiH.

Tek će doći teški dani izazvani svjetskom krizom, ratom u Ukrajini, što će se, smatra Bijedić, odraziti na stanje u BiH.


Ciljevi koalicije sadržani su u okviru Manifesta, u kojem se, između ostalog, navodi da je, u ovoj državi, neophodno popraviti ekonomiju, održati je, obezbijediti zdravstveni sistem jednak za sve u BiH, obezbijediti vladavinu prava, gdje neće biti povlaštenih, popraviti penzioni sistem, obrazovanje, te promijeniti poresku politiku”. Da je istinski napredak države prioritet, uz približavanje evropskim vrijednostima, stava je i predsjednik Zelenog pokreta, Nihad Čolpa. Indikativno je, smatra Čolpa, što je stranačko djelovanje srozano na najniže grane zbog čega najbolji ne žele niti da pristupaju politici, niti da glasaju.

Aktivnostima dvije partije treba i koordinirati. Stoga je formiran Programski savjet čiji je cilj objediniti aktivnosti obje partije, a na čijem čelu će biti nekadašnji ministar spoljnih poslova BiH i bivši predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija. Cilj djelovanja koalicije je jasan, navodi: “Mi hoćemo da sklonimo četvorku, braću Dalton, nazovite to kako hoćete, pri čemu najveći nije i najgluplji, kao u stripovima… SDA, SNSD, HDZ i DF”.


Možda vas zanima

BiznisVijesti

Nove cijene goriva u FBiH: Dizel skuplji za 0,04 KM po litru

Prosječna maloprodajna cijena PREMIUM bezolovnog benzina 95, BAS EN 228- BMB 95...

IstaknutoVisoko

Dom zdravlja Visoko dobio sanitetsko vozilo zahvaljujući humanom sugrađaninu

Gradonačelnik Mirza Ganić danas je istakao značaj novog sanitetskog vozila koje je...

BiznisVijesti

Izvoz piva iz BiH porastao za 67 posto: Najbolje “ide” u buradima

Vrijednost izvoza piva iz Bosne i Hercegovine u 2025. godini iznosila je...

Visoko

Kažnjeno 647 vozača zbog nepropisnog parkiranja

U periodu od 24.02. do 15.03.2026. godine, na svim putevima na području...

Visoko

PROGRAM obilježavanja Dana šehida, poginulih boraca i civilnih žrtava rata

P R O G R A M obilježavanja Dana šehida, poginulih boraca...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nova Željezara Zenica: Zalihe koksa do maja, nakon toga moguća obustava proizvodnje

Nova Željezara Zenica je, uprkos svim izazovima, osigurala koks za naredni period,...

BiznisIstaknuto

Zabrana izvoza pilećeg mesa peradarima uzrokovala značajne gubitke

Privremeno je obustavljen izvoz pilećeg mesa iz Bosne i Hercegovine prema zemljama...

Magazin

Zdravko Čolić predstavio novu pjesmu “Ne daj da ostarim sam”

Zdravko Čolić predstavio je novu pjesmu “Ne daj da ostarim sam”. Tekst...