Početna Bosna i Hercegovina ‘Sociološki pogledi na naciju i religiju’: Održana promocija nove knjige akademika Ivana Cvitkovića

‘Sociološki pogledi na naciju i religiju’: Održana promocija nove knjige akademika Ivana Cvitkovića

0

U prostorijama Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, danas, 14. maja je upriličena promocija nove knjige akademika Ivana Cvitkovića Sociološki pogledi na naciju i religiju IV u izdanju izdavačke kuće University Press iz Sarajeva. Promocija je održavana u organizaciji Odjeljenja društvenih nauka ANUBIH-a i izdavačke kuće University Press.

Na promociji, koju je moderirao akademik Mirko Pejanović, kao promotori govorili su: akademkinja Adila Pašalić Kreso te dopisni članovi ANUBIH-a prof. dr. Nerzuk Ćurak i prof. dr. fra Mile Babić. Knjiga Sociološki pogledi na naciju i religiju IV predstavlja najnoviji doprinos akademika Cvitkovića u oblasti sociologije religije.

Prema mišljenju promotora i recenzenata ovaj četvrti nastavak u nizu, koji se bavi ovom važnom tematikom, pruža čitaocima dublje razumijevanje socijalnih fenomena i njihovog međusobnog prožimanja. Kroz seriju detaljnih analiza, akademik Cvitković istražuje kompleksne odnose između nacije i religije, osvjetljavajući istorijske i savremene perspektive.

U svom pismenom obraćanju akademik Cvitković koji je do sada objavio trideset i pet knjiga nije krio svoje nezadovoljstvo aktuelnim položajem društvenih nauka, naučnika i izdavača njihovih knjiga u našoj zemlji.

“Iz protesta, zbog odnosa prema izdavačima i autorima iz oblasti društvenih znanosti, odlučio sam da više ne pišem knjige. Izgleda da će ih pisati samo oni kojima je to potrebno za izbor u viša zvanja. Ovu odluku donio sam ne zbog sebe, moje vrijeme je prošlo, već zbog mladih ljudi koji su se opredijelili za bavljenje društvenim znanostima”, istaknuo je akademik Cvitković.

Današnja promocija knjige Sociološki pogledi na naciju i religiju IV akademika Ivana Cvitkovića predstavlja značajan događaj u kulturnom i naučnom kalendaru Bosne i Hercegovine, podsjećajući na važnost kontinuiranog istraživanja i razumijevanja kompleksnih društvenih fenomena kakvi su religija i nacija.

Možda vas zanima

BiznisIstaknuto

Hoće li Lidl u BiH donijeti niže cijene?

Dolazak njemačkog diskontnog lanca Lidl u Bosnu i Hercegovinu već neko vrijeme...

IstaknutoSport

Sjećanje na Harisa Brkića – Ni nakon četvrt stoljeća, suzama se ne vjeruje

Bio je jednom jedan mladić, željan igre, košarkaške lopte, nadigravanja, prodora, još...

Crna HronikaIstaknuto

Anisu Kalajdžiću produžen pritvor: Iz pištolja usmrtio Aldinu Jahić

Sudsko vijeće Kantonalnog suda u Mostaru danas, 15.decembra, je nakon održanog ročišta,...

Bosna i HercegovinaVijesti

Promjene u vrhu: Elvir Mahmutović novi direktor policije MUP-a TK?

Dževad Korman više neće biti direktor Uprave policije MUP-a TK. On će...

Bosna i HercegovinaVijesti

Hitan apel udruženja: Mačka na drvetu dva dana, službe ne žele pomoći

Udruženje “Prijatelji životinja” uputilo je hitan apel građanima zbog mačke lutalice koja...

Bosna i HercegovinaVijesti

Mehmedović: Da mogu gradili bi odlagalište nuklearnog otpada u centru Sarajeva

Današnja odluka Hrvatskog sabora još je jedan u nizu dokaza šta Hrvatska...

IstaknutoMagazin

Prvo oglašavanje Moamera Kasumovića od skandala

Crnogorski glumac Moamer Kasumović prvi put se oglasio nakon skandala i optužbi...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bojić: Nećemo odustati, spriječićemo postavljanje odlagališta na Trgovskoj gori

Koordinator Pravnog i ekspertskog tima Bosne i Hercegovine za Trgovsku goru Borislav...