Split uvodi kazne za turiste: 300 eura za spavanje u parku, 150 za povraćanje

87

Splitsko Gradsko vijeće je u noći s četvrtka na petak, nakon iscrpljujućega petnaestosatnog zasjedanja, prihvatilo odluku o javnom redu i miru na području Splita po kojoj će se tijekom turističke sezone novčano kažnjavati neprimjerni postupci na javnim mjestima.

Za takvu odluku glasovalo je 15 vijećnika, a jedan je bio suzdržan – 16 nazočnih vijećnika znači da je bio kvorum, pošto Gradsko vijeće broji 31 vijećnika.

Prema toj odluci s 300 eura kažnjavat će se: konzumiranje alkohola na površini javne namjene (one površine manje 100 metara od škola i vrtića, unutar zone A koja obuhvaća prostor grada unutar baroknih bedema izgrađenih u 17. stoljeću; vršenje nužde na površinama javne namjene, spavanje u parkovima, na travnjacima, trgovima i na drugim površinama javne namjene; konzumacija hrane ili piće na površini javne namjene, zadržavanje u ugostiteljskim objektima nakon kraja radnog vremena.

Prihvaćen je i amandman da se s 300 eura kažnjavaju: penjanje i sjedenje po spomenicima i spomen pločama; ulaženje, penjanje i/ili kupanje u fontanama i nuđenje i ugovaranje usluge taksi prijevoza koja nije unaprijed dogovorena.

Kaznom od 150 eura kažnjavat će se povraćanje na površinama javne namjene te građevinski i instalaterski radovi od 14.00 do 17:00 sati te od 22:00 do 7.00 sati radi sprječavanja buke.

Kako je obrazloženo, ova odluka o novčanim kaznama uzima u obzir medijske napise u prošloj turističkoj sezoni o nepriličnom ponašanju turista na javnim mjestima u Splitu, što je izazvalo zgražanje stanovnika tog grada.

Ovom odlukom, navedeno je u obrazloženju, određuju se prekršaji protiv javnog reda i mira na području grada Splita kojima se na nedopušten način remeti javni red i mir, rad ili red života stanovnika, ometa kretanje na ulicama, vrijeđa moral te ugrožava opća sigurnost ljudi i imovine.

Najavljeno je i da će uskoro biti raspisan natječaj za angažiranje zaštitara koji će pomagati policiji. “Tijekom 90 dana u turističkoj sezoni svaku večer će od 22:00 do 4:00 sati na trenu biti desetak zaštitara kao pomoć policiji,” kazao je zamjenik splitskog gradonačelnika Bojan Ivošević.

Sredstva za financiranje zaštitara, kako je rečeno, osigurat će se iz gradskog proračuna.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Hajduci iz Mehmeda Spahe!

Bosanskohercegovačka politika ima jedan stabilan žanr koji nikada ne izlazi iz mode....

SvijetVijesti

Trump zaprijetio evropskim zemljama carinama od 100 posto

Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je uvođenjem carina od 100 posto na...

SvijetVijesti

Janša najavio zamrzavanje priznanja Palestine i preseljenje ambasade u Jerusalem

Slovenski premijer Janez Janša najavio je da će njegova vlada zamrznuti priznanje...

SvijetVijesti

Broj poginulih u razornim zemljotresima u Venecueli porastao na 1.450

Broj poginulih u snažnim zemljotresima koji su pogodili Venecuelu porastao je na...

Humanitarne akcijeVijesti

Medisa Delić vodi bitku života, operacija je njena najveća šansa

Udruženje “Pomozi.ba” pokrenulo je humanitarnu akciju za Medisu Delić iz Sarajeva, koja...

IstaknutoSport

Muharemović: Očekuje nas borba sa 300 posto mogućnosti i srcem

Nogometni reprezentativci Bosne i Hercegovine danas su na America First Field –...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

U toku pripreme za ovogodišnji Marš mira “Nezuk – Potočari”

Pripreme za ovogodišnji Marš mira “Nezuk-Potočari” su odavno u toku. Pristižu prijave...

Bosna i HercegovinaVijesti

Politika kao unosan biznis: Za Opšte izbore u BiH ovjereno čak 79 političkih subjekata

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine ovjerila je prijave 75 političkih stranaka,...