Početna Istaknuto Šta pišu strani mediji o prijateljskom meču BiH i Rusije

Šta pišu strani mediji o prijateljskom meču BiH i Rusije

8

Potvrda iz Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine da će se odigrati prijateljski meč između reprezentacije BiH i Rusije već je izazvala brojne reakcije u domaćoj javnosti, a vijest je odjeknula i van granica zemlje.

Kako prenosi Reuters, jedan od najboljih članova bh. ekipe Miralem Pjanić kritikovao je ovakvu odluku, a oglasila se i gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić koja je zaprijetila prekidom suradnje sa Nogometnim savezom ukoliko se ova odluka ne povuče.

Prijateljski meč bi se trebao odigrati u Sankt Petersburgu 19. novembra, dan pred početak Svjetskog prvenstva u Kataru u kojem ove dvije reprezentacije ne učestvuju – Rusija zbog zabrane u međunarodnim takmičenjima koju su joj uvele FIFA i UEFA nakon invazije na Ukrajinu, a BiH zbog neuspjeha u kvalifikacijama.

“Ova odluka nije dobra. Bez riječi sam”, kazao je Pjanić, prenosi Reuters, dodavši kako u Nogometnom savezu “znaju šta mislim”.

Reuters podsjeća kako Rusija nije odigrala niti jednu međunarodnu utakmicu za seniore nakon poraza od Hrvatske u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 14. novembra 2021.

Ukoliko se prijateljska utakmica odigra, bh. tim bi bio prva europska ekipa koja će od tog datuma zaigrati s Rusijom, koja je još najavila i prijateljske utakmice protiv Kirgistana 24. septembra i protiv Irana u novembru.


Britanski Independent piše kako je Rusija pod političkim, financijskim pa i sportskim sankcijama od početka invazije na Ukrajinu, pa je tako ova zemlja povučena iz doigravanja u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2022.

“Međutim, sada su spremni vratiti se s najmanje dvije prijateljske utakmice u nadolazećim mjesecima, pri čemu su i Kirgistan i BiH potvrdili raspored utakmica”, navodi se u tekstu.

Ruski mediji: Postignut načelni dogovor
Ruski mediji prenose stav Ruskog nogometnog saveza, iz kojeg je poručeno kako je “postignut načelni dogovor o organizaciji prijateljske utakmice s reprezentacijom Bosne i Hercegovine,” te kako će “više detalja o ovoj utakmici biti uskoro objavljeno”.

Uz podsjetnik o suspendiranju Rusije iz međunarodnih takmičenja, ruska novinska agencija Tass piše kako je ta odluka donešena zbog “specijalne vojne operacije Rusije u Ukrajini”.

Russia Today navodi kako su iz Nogometnog saveza također potvrdili da je postignut dogovor o odigravanju utakmice u Gazprom Areni, čiji je kapacitet 67 hiljada sjedišta.

Podsjećamo, odluku je donio komitet za hitnost Nogometnog saveza BiH, uz pet glasova za i jedan protiv. Iz UEFA-e su kazali kako ove vrste takmičenja nisu u njihovoj nadležnosti. Pojedini ukrajinski mediji su oštro reagirali, pozivajući Nogometni savez da zaustavi odluku.


Možda vas zanima

Vijesti

FUCZ upozorava na moguće poplave na Jadranskom slivu

Agencija za vodno područje Jadranskog mora izdala je obavijest o prognozi vanrednog...

BiznisVijesti

Lidl u još jednom bh. gradu skoro završen, već biraju radnike

Njemačka kompanija Lidl, koja je u ljeto 2025. počela sa gradnjom prvog...

Magazin

Udaje se Kebina bivša ljubavnica?

Nekadašnja partnerka Dragana Kojića Kebe, tekstopisac Ljiljana Jevremović, kako se šuška, staje...

Tehno

Intel ulazi u razvoj grafičkih kartica i cilja tržište data centara

Izvršni direktor Intela Lip-Bu Tan izjavio je u utorak da kompanija planira...

IstaknutoVisoko

Jednomjesečni pritvor za osumnjičenog za nasilje u porodici u Visokom

Općinski sud u Visokom, sudija za prethodni postupak Miralem Dedić, odlučujući o...

SvijetVijesti

Izrael i Grčka jačaju vojnu saradnju

Grčka je zainteresovana za zajednički razvoj oružja s Izraelom, rekli su grčki...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Selver Hrustić o ratovanju u Ukrajini: Šalju ljude u smrt i nemaju problem s tim

Selver Hrustić, koji se borio u ruskoj vojsci do zarobljavanja u Ukrajini,...

Bosna i HercegovinaVijesti

Sladić: Neće biti većih prodora hladnoće na našim prostorima

Meteorolog Nedim Sladić oglasio se na društvenoj mreži Facebook i poručio da...