Početna Bosna i Hercegovina ŠTA SE DOGAĐA SA OSUĐENIM PREMIJEROM FEDERACIJE BiH: Fadil Novalić šalje poruke iz zatvora, advokat Senad Pećanin se obraća….

ŠTA SE DOGAĐA SA OSUĐENIM PREMIJEROM FEDERACIJE BiH: Fadil Novalić šalje poruke iz zatvora, advokat Senad Pećanin se obraća….

28

Fadil Novalić, nekadašnji premijer bh. entiteta FBiH, osuđenik koji kaznu zatvora izdržava u državnom zatvoru u Vojkovićima u Istočnom Sarajevo učestalo šalje poruke javnosti preko advokata odnosno ljudi koji mu vode društvene mreže. Nakon posljednje odluke Ustavnog suda BiH koja se odnosila na slučaj “Respiratori” u kojoj je Novalić i osuđen danas će se javnosti obratiti njegov branilac Senad Pećanin.

Pećanin nije javnosti decidno obrazložio teme današnjeg obraćanja ali se može pretpostaviti da se odnosi na odluku Ustavnog suda BiH u slučaju “Respiratori”.

Podsjećamo, Ustavni sud BiH je djelimično usvojio apelaciju Fahrudina Solaka i Fadila Novalića te utvrdio povredu prava na pravično suđenje u vezi s presumpcijom nevinosti tih apelanata u postupku utvrđivanja „krivične optužbe“ u vezi s izjavama određenih javnih zvaničnika koje su davali tokom trajanja krivičnog postupka. U odnosu na ostale navode F. S. i F. N., apelacija je odbijena.

Ustavni sud je, između ostalog, zaključio da su ti apelanti osuđeni za djelo za koje su bili i optuženi, te da sud određenim izmjenama u presudi nije narušio subjektivni ni objektivni identitet optužnice, o čemu je Sud Bosne i Hercegovine dao detaljno i jasno obrazloženje.


Dalje, u ovoj odluci Ustavni sud je istakao da je sud sveobuhvatnom analizom dokaza koje je prihvatio i ocijenio, kako pojedinačno tako i u međusobnoj vezi, došao do zaključka da su F. S. i F. N. počinili krivično djelo koje im se stavlja na teret, te da ništa ne ukazuje da je došlo do povrede principa in dubio pro reo.

-Iako je Ustavni sud utvrdio da je došlo do povrede ljudskih prava i prava na pravično suđenje, odlučili su zanemariti te činjenice. Takva odluka je bez presedana i nikada nije viđena u pravosudnoj praksi. Ovo je nečuveno i predstavlja ozbiljan udarac temeljnim principima pravde i ljudskih prava. Ovakva nepravda je sramotna i neprihvatljiva.

Bez obzira na ovu nepravdu, ja ću se neumorno nastaviti boriti za svoja prava. Ništa me ne može poljuljati u borbi za pravdu.

Svi smo svjesni da se radi o montiranom procesu i nećemo stati dok pravda ne bude zadovoljena. Ova borba nije samo moja, već borba svih nas koji vjerujemo u pravdu i istinu. Pravda će pobijediti, bez obzira na sve prepreke koje nam postavljaju. navodi se na Novalićevom Facebooku.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Danas kolektivna dženaza u Vlasenici: Konačan smiraj za šest žrtava na Šehidskom mezarju Rakita

Posmrtni ostaci šest žrtava proteklog rata spremni su za ukop na kolektivnoj...

Sport

Derbi na Grbavici: Željezničar dočekuje Velež u 31. kolu

Večeras od 20.45 sati na stadionu Grbavica igra se derbi 31. kola...

SvijetVijesti

Počinje pravna bitka Muska protiv OpenAI-ja

Izbor porote trebao bi početi u ponedjeljak u visokoprofiliranom sudskom sporu između...

Bosna i HercegovinaVijesti

Saobraća se bez vanrednih ograničenja, slabija frekvencija vozila

Na većini putnih pravaca u Bosni i Hercegovini jutros se saobraća bez...

BiznisIstaknuto

Rusmir Hrvić većinski vlasnik Sarajevo-osiguranja, preuzeo veliki paket dionica

Na Sarajevskoj berzi (SASE) danas je realizovana višemilionska transakcija kojom je grupacija...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Dva neradna dana za Prvi maj u FBiH

Iz ministarstva rada i socijalne politike je potvrđeno da će petak 1....

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Simboličino: Peć u Željezari Zenica ugašena uz sirenu za evakuaciju radnika

Gašenjem peći u Novoj Željezara Zenica, uz sirenu za evakuaciju radnika, simbolično...

IstaknutoSport

Snježni šampioni 2026: Dodijeljeni trofeji najboljim skijašima BiH

U svečanoj atmosferi Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine (OK BiH) u Olimpijskoj...