STAŠA KOŠARAC POTVRDIO NAKON HITNE SJEDNICE Je li ovo kraj poskupljenjima: BiH privremeno zabranjuje izvoz oblovine, ogrjevnog drveta i peleta

88

Vijeće ministara BiH je na vanrednoj telefonskoj sjednici donijelo Odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta.

Cilj ove odluke je osiguranje neophodnih količina za prerađivačku industriju, otklanjanje prijetnje od ozbiljne ili nepopravljive štete za šume u Bosni i Hercegovini i sprečavanje kritične nestašice ovih proizvoda za stanovništvo i privredu prouzrokovane krizom na svjetskom tržištu energenata.

Odluka će biti objavljena u Službenom glasniku BiH i primjenjivat će se 90 dana od dana stupanja na snagu, a to je osmog dana od dana donošenja.

Po isteku roka primjene, Vijeće ministara BiH ima mogućnost produžavati zaštitne mjere predviđene ovom odlukom, na prijedlog i na osnovu izvještaja Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH o učincima primjene, a sve do ispunjenja ciljeva uvođenja privremene zabrane izvoza.

Vijeće ministara BiH može preispitati primjenu ove odluke i prije isteka njenog važenja u slučanju ispunjenja ciljeva njenog donošenja, na osnovu dostavljenog izvještaja Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH, prenosi agencija Fena.

Informaciju o zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrjevnog drveta i proizvoda od drveta za medije je potvrdio i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac, koji je pojasnio:

– Zabrana izvoza i oblovine i peleta i ogrjevnog drveta uvodi se iz prostog razloga što je pelet poskupio 155 posto u odnosu na prošlu godinu. Izvoz je povećan za 78 posto sa tendencijom daljnjeg povećanja. I ogrjevno drvo je poskupilo za blizu 40 posto. Za oblovinu je cijena porasla za skoro 400 posto, a izvoz porastao za blizu pet posto. Da nismo donijeli ovakvu mjeru, šta bi naši građani?

Možda vas zanima

Hadžihafizbegoviću zbog govora na Ajvatovici žele oduzeti hrvatski pasoš

Burna se polemika posljednjih dana vodi na društvenim mrežama kako u Hrvatskoj...

Vlada ZDK nagradila učenike generacije osnovnih i srednjih škola

Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić i ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i...

Aerodrom Sarajevo u usponu: Preko 2,2 miliona putnika u 2025.

Na sjednici Skupštine J.P. Međunarodni aerodrom „Sarajevo“ d.o.o. Sarajevo, u utorak, usvojen...

Otkriveno ko je par čije su snimke šokirale svijet: Zaručili se, a onda ih uhapsili

Ruski par, 33-godišnja Angela Nikolau i 32-godišnji Ivan Beerkus, uhićen je u...

Forto: Historijskih šest miliona KM za BHRT

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine danas je, na prijedlog ministra komunikacija i...

Amir Pašić Faćo osuđen na dvije godine i osam mjeseci zatvora zbog verbalnog zlostavljanja

Općinski sud u Sarajevu danas je donio prvostepenu presudu kojom je Amir...

Vlada RS: Kazna zatvora za isticanje simbola ARBiH i veličanje ustaštva

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas, na 17. sjednici održanoj u Banjoj...

Sramotna provokacija Dodika: Hvala Ameriko!

Milorad Dodik, smijenjeni predsjednik Republike Srpske, kojem je i dalje ostala funkcija...