U Sarajevu je održana tematska sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta za područje Kantona Sarajevo pod nazivom “Stečaj je naša šansa ili propast – stanje u Kantonu Sarajevo”. Jedna od osnovnih poruka ovog skupa je da stečajni postupci u BiH traju predugo, te da one firme koje su pokrenule stečaj, uglavnom završe likvidacijom.
Brojne kompanije u BiH imaju ogromna dugovanja prema poreznim upravama, ali i UIO BiH.
Prema posljednjim podacima Porezne uprave Federacije BiH, više od 4.400 preduzeća duguje preko 2.600.000.000 KM po raznim osnovama.
Safudin Čengić iz Unije poslodavaca KS je istakao da poslodavci traže od vlasti da se uključe u iznalaženje rješenja kako firme ne bi došle u stečaj ili, ukoliko odu u stečaj, da nađu način kako bi reorganizacijom odvojili dio koji je “zdrav”, da se zaposle ljudi i nastavi proizvodnja ili pružanje usluga.
U ime Saveze samostalnih sindikata KS, Franjo Rener, naveo je da preko 100 firmi u Kantonu trenutno ima pokrenut stečajni postupak.
“Stečajni postupak je nastavak loše privatizacije koja je započeta oduzimanjem imovine radnicima, pretvaranjem u državnu imovinu i donošenjem zakona o privatizaciji”, naveo je Rener, te dodao da stečaj, umjesto da bude spašavanje firme, pretvorio se u likvidaciju.