Početna Bosna i Hercegovina Štrajk u osnovnim školama Kantona Sarajevo proglašen nezakonitim

Štrajk u osnovnim školama Kantona Sarajevo proglašen nezakonitim

13

Kantonalni sud u Sarajevu donio je pravosnažnu odluku da je štrajk upozorenja u osnovnim školama u Kantonu Sarajevo bio nezakonit. Štrajk je u aprilu ove godine organizovao Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH – Kantonalni odbor SSOOIO Kantona Sarajevo.

Naime, Sud je u postupku potvrdio prvostepenu presudu koja je utvrdila da su prekršene formalne obaveze propisane Zakonom o štrajku, čime su narušena prava učenika na redovno obrazovanje. Žalba Sindikata je odbijena kao neosnovana, saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.

Odluka se odnosi na štrajk koji je pokrenut 17. aprila ove godine u ustanovama osnovnog obrazovanja u Kantonu Sarajevo, a prema sudskoj presudi nisu ispunjeni svi zakonski uslovi za njegovo zakonito organizovanje i provođenje.


Povodom presude, ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović sastala se s kantonalnim pravobraniocem i njegovim zamjenikom kako bi razmotrili daljnje pravne korake koje će ove dvije institucije preduzeti.

– Iskreno mi je žao što su prosvjetni radnici izmanipulisani i uvučeni u ovaj nezakoniti štrajk. Važno je naglasiti da su postojali i svijetli primjeri prosvjetnih radnika koji to sebi nisu dopustili. Nažalost, najveću štetu pretrpjeli su naši učenici, posebno oni iz ranjivih kategorija, jer se, više nego ostali, oslanjaju na podršku i resurse koje škola pruža. Od početka sam isticala da nisu ispunjeni zakonski uslovi za štrajk, što je sada i sudski potvrđeno. Odgovorno tvrdim da se štrajk u obrazovanju kroz obustavu nastave može smatrati protuustavnom odredbom Kolektivnog ugovora. Konvencijsko pravo djece na obrazovanje zagarantovano je Ustavom i iznad je svakog prava odraslih osoba – zaključila je Hota-Muminović.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

GRAS: Svaka činjenica mora biti utvrđena i dostupna javnosti

Tragedija koja se dogodila zauvijek je obilježila ovaj dan. Izgubljen je jedan...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Kamera snimila trenutak tramvajske nesreće u Sarajevu: Da li je uzrok prevelika brzina?

Napomena: Video u prilogu je uznemirujući! Na mreži YouTube objavljen je uznemirujući...

Bosna i HercegovinaCrna Hronika

Mučni prizori s mjesta tragedije: Tijelo poginule osobe još ispod tramvaja

Kako je potvrdila doktorica Riada Blažević iz Zavod za hitnu medicinsku pomoć...

IstaknutoSport

Muzaferija ispisala historiju za bh. skijanja

Elvedina Muzaferija ostvarila je najbolji rezultat za Bosnu i Hercegovinu na Zimskim...

Sport

Olimpijski komitet BiH: Današnji rezultat Muzaferije ravan osvajanju medalje

Elvedina Muzaferija ispisala je historiju BiH na Zimskim olimpijskim igrama u Milanu...

Crna HronikaIstaknuto

Stanica sravnjena, život izgubljen: Četvero povrijeđeno

Nakon više poziva građana da se desila nesreća, odnosno iskakanje tramvaja iz...

Bosna i HercegovinaVijesti

MUP RS nabavlja pretplatu za Muskov Starlink

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske raspisalo je javni poziv za nabavku usluga...

Bosna i HercegovinaVijesti

Uspješna transplantacija u UKC-u Tuzla: Majka donirala bubreg kćerki

Multidisciplinarni transplantacioni tim Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Tuzla uspješno je izveo drugu...