Neformalna grupa studenata organizuje mirno okupljanje građana “Pravda za stradale u Jablanici” koje će biti održano u ponedjeljak, 10. februara u 12 sati ispred zgrade Parlamenta Bosne i Hercegovine u Sarajevu.
“Prošla su četiri mjeseca od tragične nesreće u Jablanici, u kojoj je stradalo 19 naših sugrađana. Zašto odgovorni i dalje šute? Ovo nije samo nesreća, ovo je rezultat sistemskog nemara i nesposobnosti onih koji su dužni štititi živote građana. Dosta je čekanja!”, objavili su organizatori.
Istakli su da “niko nije odgovarao za postojanje ilegalnog kamenoloma u Donjoj Jablanici, niko nije odgovarao za nepostojanje Zakona o šumama u Hercegovačko-neretvanskom kantonu i Federaciji BiH, te niko nije odgovarao za građenje i pregrađivanje na bujičnim rijekama”.
Napominju i kako još uvijek nije pokrenuta istraga već da se samo vode predistražne radnje koje, naveli su, nemaju zakonski rok trajanja.
Kako kažu, osim što nema odgovora o uzrocima nesreće, pomoć države Jablaničanima kasni, a lokalna zajednica je prepuštena sama sebi.
“Ovaj nemar prema ljudskim životima ne smije ostati nekažnjen. Zahtijevamo odgovornost svih koji su zakazali, od lokalnih do državnih institucija. Ne dozvolimo da se ova tragedija zaboravi. Pravda za Jablanicu – pravda za BiH!”, poručili su organizatori te pozvali sve građane da im se pridruže na protestima u ponedjeljak.
Dodali su kako očekuju veliku podršku građana i studenata, te najavili da nakon ove planiraju nove akcije o kojima će javnost obavijestiti putem društvenih mreža.
Što se tiče prevoza, istakli su kako su osigurali prevoz iz Jablanice, a da će ostali na proteste doći privatnim vozilima.