Početna -Ne Propusti Studentica s najboljim prosjekom u Zenici: Desetke ne želim pokloniti drugoj državi

Studentica s najboljim prosjekom u Zenici: Desetke ne želim pokloniti drugoj državi

40

Ajša Luković, studentica četvrte godine Pravnog fakulteta u Zenici, s ukupnim prosjekom ocjena 9,9 i ovogodišnja dobitnica Povelje dekana za prosjek 10, svojim znanjem i volonterskim radom želi graditi bolju Bosnu i Hercegvinu.

Od prvog razreda osnovne pa sve do završetka srednje škole uspjela je ostvariti maksimalan prosjek ocjena. Kako kaže, fakultet je pred nju postavio nove ciljeve i izazove koje i dalje uspjeva ispuniti.

S ekipom Anadolu Agency (AA) razgovarala je o uspjesima i planovima za budućnost.

“Kompletno osnovno i srednje obrazovanje završila sam maksimalnim uspjehom. Zatim sam upisala Pravni fakultet u Zenici i slična situacija se nastavila, desetke su se nizale jedna za drugom, a ove godine sam dobila i Povelju dekana za prosjek ocjena 10. Treća godina na pravu je, kako kažu, najteža, mada u mome slučaju ispostavilo se suprotno, jer sam zasijala u punom kapacitetu”, priča Ajša i dodaje:

“Kada u očevim i majčinim očima vidite suze i ponos zbog uspjeha koji ste postigli, to vas jednostavno tjera da budete još bolji, to je motiv i smisao ove povelje”, zaključila je.

U vrijeme kada sve veći broj mladih ljudi odlazi iz BiH, Ajša svoju karijeru planira graditi baš tu. Svjesna je da situacija nije sjajna, ali vjeruje da se uz znanje i veliku želju stvari mogu promijeniti. Poručila je da svoje desetke ne želi pokloniti drugoj državi.

“Ne živim u snovima i svjesna sam situacije u Bosni i Hercegovini. Nažalost, ona je siva. Opet kažem, moj otac je ratni vojni invalid i sama činjenica da je dio svoga tijela žrtvovao za ovu državu, uz mnoge ljude koji su i svoje živote ostavili boreći se za ovaj komad zemlje, stvara obavezu prema meni da ostanem i sa svojim znanjem pokušam popraviti trenutnu situaciju”, naglašava Luković i dodaje kako je put do uspjeha trnovit:

“U potpunosti razumijem ljude koje odlaze, i ja se svakodnevno susrećem sa pitanjima zašto ne odem u inostranstvo i u potpunosti ne iskoristim svoj potencijal. Moj stav je jednostavan, ukoliko ovdje naučim hodati po trnju i na teži način ostvarim uspjeh, smatram da bih u inostranstvu sve to bilo isuviše jednostavno, za mene bi to bilo kao hod po pernatom dušeku. Ne želim svoje desetke pokloniti drugoj državi, ovdje imam besplatno obrazovanje koje nam u suštini nude poreski obveznici, ne mogu to da poklanjam nekome drugom. U Bosni i Hercegovini trebaju ostati ljudi koji znaju, žele i mogu da poprave stvari, to je jedan veliki izazov za sve nas.”

Svoje prve volonterske korake napravila je u šestom razredu osnovne, a službeno se priključila Crvenom križu u trećem razredu srednje škole. Tamo provodi mnogo vremena i volonterka Crvenog križa planira biti do duboke starosti. Očeva situacije je bila okidač za volonterski rad.

“Željela sam, baš kao moj otac, na neki način doprinijeti ovome društvu. Trenutna situacija je, hvala Bogu, takva da svojoj zajednici ne doprinosim kroz oružani sukob i to me mnogo raduje. Od trećeg razreda srednje škole sam aktivna članica Crvenog križa i jako sam ponosna na to. Volontiranje je definitivno jedan od najboljih načina da popravimo loše stvari koje nas okružuju”, zaključila je.

Dobrovoljni davalac krvi Ajša je od svoje 18. godine, a krv je dosada donirala osam puta.

“Imala sam enorman strah od igle, čak ni nalaze nikada nisam izvadila, ali imala sam čvrstu odluku koja je presudila. Do sada sam krv dala osam puta i planiram nastaviti, jer nevjerovatan je osjećaj kada znate da je ta doza vaše krvi spasila tri života. Pozivam sve ljude koji su u mogućnosti da daruju krv i da budu svjesni da mogu spasiti ljudski život iako nisu ljekari”, naglašava Ajša.

Mladim poručuje da postanu više društveno odgovorni, jer velike promjene počinju sitnicama. Svoju društvenu odgovornost Ajša je dokazala i prije nekoliko godina kada je biblioteci svoje nekadašnje osnovne škole poklonila preko stotinu knjiga.

“Ne postoji bolji poklon od knjige, to je nešto trajno. Hiljade djece će proći kroz tu bibilioteku i obogatiti svoje znanje i, nadam se, postati društveno odgovorni. Generalno, imamo problem s građanskom odgovornošću, za sve nam je kriv neko drugi, a ključno je krenuti od sebe kao individue, jer sistem je loš koliko ga mi kvarimo. Za početak volontirajte, ne bacajte otpad i tako ćete doprinijeti društvu”, dodala je ona.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Magazinović: Konačno slijedi povrat PDV-a za prvu nekretninu

Predsjedavajući Kluba poslanika SDPBiH u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine...

Visoko

Delegacija Grada Visoko prisustvovala svečanom otvorenju jubilejne Terezijane u Bjelovaru

Delegacija Grada Visoko, predvođena predsjedavajućim Gradskog vijeća Visoko Almirom Ljeskovicom, boravila je...

Sport

Pobjeda protiv Katara mogla bi sve promijeniti

Reprezentacija Bosne i Hercegovine nema mnogo vremena za razmišljanje o porazu od...

Smrtovnice

ALIBEGIĆ (Muhamed) BAHRIJA 23.06.2026. u 18:00 sati

ALIBEGIĆ (Muhamed) BAHRIJA 23.06.2026. u 18:00 sati

IstaknutoSvijet

Hrvati polako, ali sigurno tjeraju Bosance – kafa pet maraka, malo pivo skoro 10 KM

Zahuktava se sezona godišnjih odmora, a građani Bosne i Hercegovine već uveliko...

Sport

Igokea potpisala reprezentativca BiH i dovela košarkaša Bosne

Igosi su potpisali tandem krilnih centara, Aleksandra Lazića koji je produžio saradnju...

SvijetVijesti

Jeremić za RTS: Srbija i Crna Gora nikada neće ući u EU

Bivši ministar spoljnih poslova Srbije i nekadašnji predsjednik Generalne skupštine UN Vuk...

Bosna i HercegovinaVijesti

Narednih dana u BiH se očekuje nestabilno vrijeme praćeno visokim temperaturama

U Bosni i Hercegovini danas je prijepodne pretežno sunčano. I dalje vruće...