Početna Bosna i Hercegovina Sud BiH izrekao konačnu presudu: Fikret Hodžić oslobođen

Sud BiH izrekao konačnu presudu: Fikret Hodžić oslobođen

54

Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine objavilo je drugostepenu presudu kojom je iz formalnih nedostataka u postupku odbilo optužbu prema Fikretu Hodžiću i pravnom licu “F.H. Srebrena malina”.
Suđenje Hodžiću obnovljeno je pred Apelacionim vijećem nakon što je Ustavni sud ukinuo presudu Suda BiH kojom je osuđen na pet godina zatvora za zloupotrebu položaja, te utvrdilo da mu je povrijeđeno pravo na pravično suđenje.

U odluci Apelacionog vijeća se navodi da je ovakva odluka uzročno posljedično vezana za okolnost da su određene pravne kvalifikacije u ovoj krivičnoj stvari pravosnažno presuđene, što se odnosi primarno na krivično djelo pranja novca koje je Tužilaštvo BiH izmijenjenom optužnicom stavilo na teret optuženima.

“S druge strane, po pitanju krivičnog djela zloupotrebe položaja ili ovlaštenja, odluka o odbijanju optužbe je rezultat pune implementacije odluke Ustavnog suda BiH, i poštovanja nametnutih standarda koji su utvrđeni takvom odlukom”, navodi se u saopćenju iz Suda BiH.

Apelaciono vijeće je zaključilo da pravna kvalifikacija uvijek mora jasno proizilaziti iz opisa radnje koja se optuženom stavlja na teret, a koje radnje optuženom moraju biti predočene u zapisnicima o ispitivanju tokom istrage, koji prethode podizanju optužnice.

“U konkretnom, optuženi jesu ispitani u prethodnom postupku na tok događaja, i na način kako je to precizirano u optužnom aktu, međutim, opis radnji koji im je prezentovan, ne sadrži obilježja krivičnog djela zloupotrebe položaja ili ovlaštenja”, navodi se, kao i da Hodžić i njegova firma nisu suočeni sa optužbom na ispravan način.

Prvostepenom presudom Suda BiH, osim Hodžića, osuđeni su i bivši federalni premijer Fadil Novalić, te suspendovani direktor Federalne uprave civilne zaštite, dok je bivša ministrica finansija Jelka Miličević oslobođena.

Obnovljen suđenje Hodžiću je počelo krajem januara.

Možda vas zanima

Sport

Željezničar sklopio saradnju sa Adidasom: Tri pruge opet na Grbavici

Fudbalski klub Željezničar sklopio je saradnju sa Adidasom, koji će postati zvanični...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vlada FBiH uplatila milione za rudare Zenice: 27 bivših radnika konačno bliže penziji

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine uplatila je na račun Zavisnog društva Rudnik...

Bosna i HercegovinaVijesti

SDA kritikuje zaduženje FBiH od 800 miliona eura: “Građane guraju u dužničko ropstvo”

Zaduženje Vlade Federacije Bosne i Hercegovine na Londonskoj berzi za 800 miliona...

Crna Hronika

Pješak poginuo u naletu automobila

U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u četvrtak navečer na magistralnom putu...

Crna HronikaIstaknuto

Poznat identitet vođe narkobande koji je više od 100 kilograma droge pokušao iz Ploča prebaciti u BiH

Državljanin Srbije Dragan Vasić uhapšen je u akciji SIPA-e i hrvatskog USKOK-a...

SvijetVijesti

Milioni hadžija napuštaju Mekku nakon završetka hadža

Hiljade muslimana počele su u petak napuštati sveti grad Mekku nakon što...

Visoko

Podrška Ministarstva za boračka pitanja ZDK nastupu na Svjetskom prvenstvu u ribolovu

U prostorijama Ministarstva za boračka pitanja organizovan je radni sastanak sa predstavnicima...

Bosna i HercegovinaVijesti

U aprilu u Federaciji BiH smanjen broj nezaposlenih

Na evidencijama kantonalnih službi za zapošljavanje u Federaciji BiH krajem aprila bilo...