Početna Bosna i Hercegovina Suđenje za zločine u Doboju u fazi mirovanja zbog zdravstvenog stanja optuženo

Suđenje za zločine u Doboju u fazi mirovanja zbog zdravstvenog stanja optuženo

243

Suđenje zločine u Doboju još nije počelo jer se predmet nalazi u fazi mirovanja zbog zdravstvenog stanja optuženog Seada Arnautovića, potvrđeno je iz Suda Bosne i Hercegovine. Iz Suda navode da je ranije protiv Samira Mehinovića postupak razdvojen i obustavljen zbog smrti optuženog,

“Imajući u vidu navedeno, u ovom predmetu nisu zakazivana ročišta”, dodali su iz Suda.

Arnautović je u svojstvu komandanta 109. dobojske brigade Armije BiH optužen za zločine protiv ratnih zarobljenika na području Doboja.

Kako je ranije navedeno u saopštenju Državnog tužilaštva, od 10. do 15. jula 1992. su u zarobljena četiri pripadnika Vojske Republike Srpske, te zatvorena u pritvorskim prostorijama vojne policije u Klokotnici, u neuslovnim prostorijama, gdje su svakodnevno bili izloženi fizičkom i psihičkom maltretiranju bez da im je pružena medicinska pomoć zbog zadobijenih povreda a koja je bila dostupna u obližnjoj ambulanti.

Od posljedica mučenja, zlostavljanja, premlaćivanja i drugih nečovječnih postupanja, nepružanja adekvatne medicinske pomoći, kako se navodi, jedan od ratnih zarobljenika je preminuo.

Prije nekoliko mjeseci su ljekari iz Univerzitetsko kliničkog centra Tuzla su u martu ove godine iznijeli nalaze i mišljenje o zdravstvenom stanju Arnautovića.

Možda vas zanima

UFC 330: Makhacheva čeka ozbiljan ispit u okršaju s Ianom Garryjem Machadom

Ovaj događaj donosi nam i prvi ulazak u kavez Islama Makhacheva u...

Tea Kovačević izborila veliko finale Pyramid Cupa protiv Sare Mikače

U finalu ovogodišnjeg Međunarodnog ženskog teniskog turnira Pyramid Cup 2026 igrat će...

„Pečat Kulina Bana“ stiže u ruke istaknutih pojedinaca i kolektiva

U okviru ovogodišnjeg Kulin Ban festivala kulture tradicionalno će biti dodijeljeno priznanje...

Kada će kiša? Nakon toplotnog vala u BiH stiže osvježenje, ali ljetu nije kraj

Nakon dugotrajno sušnog razdoblja prve kišne kapi u većem dijelu Bosne i...

Džejla Glavović: Sarajevo Film Festival važna platforma i za bosanskohercegovačku modu

Sarajevo Film Festival nije samo platforma za filmsku umjetnost, već i prilika...

Mahir Burić novo pojačanje RK Željezničar

Rukometni klub Željezničar nastavlja slagati ekipu za novu sezonu, a novo pojačanje...

Meteorolozi najavili nevrijeme, a nakon vrelih dana stižu pljuskovi, grmljavina i grad

Nakon niza izrazito toplih dana, vremenska slika u narednim danima donosi značajnu...

Grad Zenica proglasio 18. august Danom žalosti zbog stradanja pet zeničkih planinara

Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović donio je Naredbu kojom se 18. august proglašava...