SUSRET KOJI SE IŠČEKUJE Važan sastanak u Turskoj, Lavrov prvi put van Rusije od invazije: Može li Erdogan ‘smiriti’ haos?

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, koji ojačava napore medijacije od početka krize, ocijenio je u srijedu da “Turska može istovremeno razgovarati i s Ukrajinom i s Rusijom”

Turska će danas biti domaćin ministrima vanjskih poslova Rusije i Ukrajine na njihovom prvom sastanku otkad je počela ruska invazija na Ukrajinu – prenosi N1.

Sergeja Lavrova i njegovog kolegu Dmitra Kulebu dočekat će turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu u Antaliji, ljetovalištu popularnom među ruskim turistima. I Lavrov i Kuleba u srijedu su već došli u Tursku.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, koji ojačava napore medijacije od početka krize, ocijenio je u srijedu da “Turska može istovremeno razgovarati i s Ukrajinom i s Rusijom”.

“Radimo na tome da se izbjegne da se kriza pretvori u tragediju”, naglasio je.

Kuleba je u srijedu u video snimci na Facebooku rekao da će učiniti sve kako bi pregovori bili što je moguće učinkovitiji, istovremeno rekavši kako ima “ograničena očekivanja”.

“Nemam velike nade ali napravit ćemo sve kako bismo izvukli maksimum”, rekao je, dodajući da će “sve ovisiti o instrukcijama koje je Lavrov dobio prije susreta”.

Atmosfera prije razgovora prilično je napeta, a ukrajinski ministar nazvao je nedavno za CNN svog ruskog kolegu “suvremenim Ribbentropom”, referirajući se na Hitlerovog ministra u Drugom svjetskom ratu.

Putovanjem u Antaliju Lavrov je prvi puta izašao iz Rusije od početka ruske agresije na Ukrajinu 24. veljače.

Turska, članica NATO-a, saveznica je Ukrajine ali želi održati i odnose s Rusijom o kojoj uvelike ovisi kada se radi o turizmu i opskrbi pšenicom i energentima.

Pregovori u Antaliji dolaze dan nakon što je Rusija u srijedu rekla da je postignut “napredak” u njezinim pregovorima s Ukrajinom.

Glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova također je rekla da cilj Rusije nije srušiti ukrajinsku vladu.

Analitičari su međutim vrlo oprezni, nakon što je dvotjedni rat već protjerao dva milijuna Ukrajinaca izvan granica njihove zemlje.

“Svaki napor može biti od pomoći ali ne vjerujem da treba očekivati neki proboj” u pregovorima, rekao je za agenciju France presse Aaron Stein, direktor programa za Bliski istok u Foreign Policy Research Institute.

“Da bi se došlo do sporazuma, dvije strane moraju biti spremne na bolne kompromise”, upozorio je i Berk Esen s Njemačkog instituta za međunarodna pitanja i sigurnost.

Bilo bi doista iznenađujuće da Erdogan organizacijom razgovora u Antaliji postigne uspjeh, ocjenjuju analitičari.

U posredništvo su se uključili i drugi političari poput francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i izraelskog premijera Naftalija Bennetta. Bez rezultata, zasad.