Početna Lifestyle Veza i Ljubav Svaki dobar partner ima ove tri osobine, tvrde stručnjaci

Svaki dobar partner ima ove tri osobine, tvrde stručnjaci

247

Iako društvo često poistovjećuje ljubav s fizičkom privlačnošću, istinska bliskost u vezi temelji se na mnogo dubljim faktorima.

Odnosi koji se oslanjaju isključivo na izgled ili intimnost rijetko traju jer nedostaje ono što vezu čini stabilnom i dugotrajnom. Ljubav, za razliku od površnih osjećaja, zahtijeva unutrašnje kvalitete koje se s vremenom ne troše. Prema stručnjacima i istraživanjima, posebno se ističu tri osobine koje su ključne za zdravu i trajnu vezu.

1. Dostupnost

Biti prisutan u vezi ne znači samo fizički biti uz partnera – riječ je o emocionalnoj i mentalnoj dostupnosti. Partner koji zna slušati, pokazuje empatiju i obraća pažnju na potrebe druge osobe gradi osjećaj sigurnosti i bliskosti. Jedno istraživanje naglašava kako su mentalna i emocionalna dostupnost važnije od fizičke blizine – čak i veze na daljinu mogu uspješno funkcionirati ako partneri ostaju međusobno prisutni na tim nivoima, piše YourTango, prenosi Index.

2. Pouzdanost

Jedna od najvažnijih osobina u vezi jest sposobnost da osoba bude dosljedna, održi obećanja i da se na nju može računati. Prema uglednim psiholozima, Johnu i Julie Gottman, povjerenje se gradi kroz svakodnevne izbore i geste, a narušava se ne samo prevarom, već i manjim oblicima nelojalnosti koji se često zanemaruju. Partner koji ne pokazuje dosljednost i koji iznevjerava zajednički dogovor ruši temelje veze – a jednom izgubljeno povjerenje teško se vraća.

3. Preuzimanje odgovornosti

U svakoj vezi dolazi do pogrešaka, ali ključna razlika je u tome hoće li ih osoba priznati i ispraviti. Partner koji zna preuzeti odgovornost za vlastite postupke i iskreno se izviniti pokazuje emocionalnu zrelost. Savjetnica za parove Virginia Clark savjetuje da svako treba biti odgovoran za svoje misli i djela, bez opravdavanja lošeg ponašanja ponašanjem drugih. Takav pristup jača međusobno povjerenje i omogućuje rast u vezi.

Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Heroji iz školskih klupa: Ajnur i Emin dokazali da ljubav i dobrota ne poznaju prepreke

U vremenu kada često slušamo o podjelama i razlikama, iz Osnovne škole...

Sport

Počinje Mundijal 2026 uz Shakiru, Katy Perry i tri spektakla otvaranja

Počinje fudbalska groznica. FIFA Svjetsko prvenstvo 2026. starta danas, i to na...

Visoko

Policija sankcionisala 24 vozača zbog obijesne vožnje

Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona nastavlja sa intenzivnom primjenom Zakona...

BiznisVijesti

Inspekcija najavila pojačane kontrole, i kupcima moguće kazne od 50 KM

Porezna uprava Federacije Bosne i Hercegovine obavještava porezne obveznike da će tokom...

IstaknutoSport

Džeko otvorio dušu pred početak Mundijala: “Ujedinili smo Bosnu i Hercegovinu”

Kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko u emotivnom razgovoru za...

Bosna i HercegovinaVijesti

Da li je u Kiseljaku i Vitezu zaista zabranjeno javno praćenje reprezentacije BiH?

U proteklim danima u medijima u Bosni i Hercegovini pojavili su se...

Bosna i HercegovinaVijesti

VOJNI BUDŽET OBARA REKORDE: Ministarstvo odbrane BiH planira da potroši više od 2 MILIJARDE KM

Ministarstvo odbrane BiH, koje je najveći budžetski potrošač, ne planira da se...