Početna -Ne Propusti Sve manje studenata na fakultetima u Republici Srpskoj

Sve manje studenata na fakultetima u Republici Srpskoj

9

Na visokoškolskim ustanovama u Republici Srpskoj (RS) ukupan broj upisanih studenata na sva tri ciklusa studija je 37.473, što je za 6,7 posto manje u odnosu na prethodnu školsku godinu.

U školskoj 2016/2017. godini nastavljen je trend opadanja broja upisanih studenata na prvi ciklus studija.

Broj studenata, u odnosu na prethodnu školsku godinu, manji je za 2.598 akademca. I na drugom ciklusu ih je upisano 104 manje, dok je na treći ciklus upisano 11 akademaca više, podaci su entitetskog Zavoda za statistiku.

Statistika pokazuje da u tom bh.entitetu gotovo tri četvrtine studenata studira na javnim visokoškolskim ustanovama, ili njih 73,5 posto. Od ukupno 21 visokoškolske ustanove u RS-u četiri su javne ustanove, a to su Univerzitet u Banjoj Luci, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Visoka medicinska škola u Prijedoru i Visoka škola za turizam i hotelijerstvo u Trebinju.

U 2016. godini na prvom ciklusu studija diplomiralo je 5.474 studenata, a više od polovine diplomiranih studenata su žene (58 posto). Zvanje magistra nauka, mastera, odnosno specijaliste stekla su 593 kandidata, od čega oko 46 posto čine muškarci. Zvanje doktora nauka steklo je 47 kandidata.


Danas se obilježava i Međunarodni dan studenata, 17. novembar, kao simbol borbe za demokratsko obrazovanje i društvo i sjećanje na 1939. godinu kada su nacisti na taj dan pogubili devet čehoslovačkih studenata koji su protestvovali protiv okupacije.

Više od 1.200 studenata tada je odvedeno u koncentracione logore, a studentski domovi i univerziteti pretvoreni su u kasarne.

Međunarodno vijeće studenata, 1941. godine u Londonu, proglasilo je 17. novembar za Međunarodni dan studenata.

U povodu tog datuma danas je entitetski predsjednik Milorad Dodik primo delegaciju Unije studenata RS-a.

Najviše pažnje tokom sastanka posvećeno je studentskom standardu i mogućnostima kako da se u narednom periodu taj standard unaprijedi.

S tim u vezi bilo je riječi, kako je saopćeno, o potrebi rekonstrukcije prvog i drugog paviljona Studenstkog centra “Nikola Tesla” u Banjoj Luci, kao i izgradnji novog studentskog doma u Istočnom Sarajevu.

Dodik je podržao inicijativu studenata o zapošljavanju novih asistenata na oba javna univerziteta, koji bi se regrutovali iz reda najboljih studenata na univerzitetima, kao i inicijativu Unije studenata za donošenje Zakona o studentskom radu.

(Visokoin.com / Fena)


Možda vas zanima

Smrtovnice

ŠABANOVIĆ (Ibro) IZET 11.02.2026. u 14:00 sati

ŠABANOVIĆ (Ibro) IZET 11.02.2026. u 14:00 sati

Bosna i HercegovinaVijesti

Rukometaši BiH u posjeti Isaku: Hrabrost i patriotizam uz nacionalni dres

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak primio je danas u posjetu predstavnike...

BiznisIstaknuto

Bh. kompanije u srcu Mekke: Kako je sagrađen veliki toranj, važan dio došao iz BiH

U neposrednoj blizini Kabe, u samom središtu Meke, izdiže se Makkah Royal...

SvijetVijesti

Netanyahu čestitao Karanu i Dodiku Netanyahu čestitao Karanu i Dodiku

Premijer Izraela Benjamin Netanyahu objavio je na X-u čestitku Siniši Karanu na...

Crna HronikaVijesti

Haos na putu Turbe – Donji Vakuf: Kamion prevrnut, formirane kolone

Na putnom pravcu Turbe – Donji Vakuf, na lokaciji Komar kod mosta,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

SIPA pretresa na 18 lokacija širom BiH

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu u saradnji sa službenicima...

IstaknutoVisoko

Mirza Ganić: Visoko je među najperspektivnijim privrednim sredinama u BiH

Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić prisustvovao je Skupštini Udruženja malih i srednjih poduzetnika,...

IstaknutoSportVisoko

Muzaferija poručila sa Olimpijade: Gladna sam uspjeha

Elvedina Muzaferija oglasila se nakon prvog nastupa na Zimskim olimpijskim igrama u...