Početna Bosna i Hercegovina Sve više građana BiH u redovima ispred narodnih kuhinja

Sve više građana BiH u redovima ispred narodnih kuhinja

37
10.04.2020., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Danas u 12 sati istice rok do kojeg se stariji od 65 godina mogu kretati. Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Sindikalna potrošačka korpa u Bosni i Hercegovini iznosi 2.900 maraka. Minimalna plata u našoj državi je 543 marke, a najmanja penzija iznosi 445 maraka. Zbog ovolikog nesrazmjera građani s minimalnim primanjima ne mogu pokriti ni 20 posto potrošačke korpe. A cijene svaki dan rastu, životni standard nikada nije bio lošiji. Upravo zbog toga sve više građana po svoj obrok ide u narodne kuhinje, a humanitarne organizacije imaju posla više nego ikada.

Sa oko 400 maraka penzije živi, a kako oni sami kažu, preživljava većina penzionera u Bihaću. S tim primanjima, od penzije do penzije dnevno mogu potrošiti desetak maraka, međutim, kad plate račune, kupe neophodne lijekove – ostane li im uopće išta?

Živimo kako moramo, kažu penzioneri. Uz svakodnevna poskupljenja, teško je podmiriti sve potrebe.

Litar mlijeka, veliki kruh i 400 grama pilećeg filea košta 10 maraka i 10 feninga, međutim, u prodavnicama cijene variraju. Nije ni čudo zašto je građanima ovo luksuz, a upravo zato i ne čude sve veći redovi ispred javnih kuhinja u gradu Bihaću.

Za mnoge su upravo obroci iz javne kuhinje sve što imaju:

“Plati struju, vodu, živi u tuđoj neuslovnoj kući, svaki dan gledam kad će struja drmnuti. Da mi nije merhameta, umrla bih.”


“Svaki dan cijene idu gore, niko ne pita ima li ko šta jesti, svi šute briga njih. Sirotinja nek krepa i dolazi dizati hranu.”

Ni bihaćki Merhamet ne može odgovoriti potrebama svojih korisnika, a cijena paketa s osnovnim životnim namirnicama se za razliku od prošle godine udvostručila. Udvostručio se i broj korisnika.

“Prije nekoliko dana podijelili smo 400 paketa koji sadrže 14 artikala. Koristimo i naše rezerve, a to je kurbansko meso, pa smo svakoj familiji podijelili po 3 kg tog mesa. Međutim, to je za jednu familiju izuzetno malo. Ljudi nemaju nikakav izvor primanja”, istakao je Fikret Draganović, predsjednik Merhameta Bihać.

Ista situacija i u ostalim humanitarnim organizacijama.

“Osjetimo po pritisku dolazaka građana u Crveni križ, a poražavajuće je što dolaze građani koji su bili dobrostojeći i živjeli normalan život”, kazao je sekretar Crvenog križa Grada Bihaća Selam Midžić.

Građani kažu, neka blaga poskupljenja možda i ne bi smetala kada bi to pratilo adekvatno povećanje penzija i plaća. Ovako, većina njih se s pravom nazivaju „čarobnjacima u preživljavanju“.

federalna.ba


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bećirović: Rezolucija o Srebrenici jedna od najvećih pobjeda BiH

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović podsjeća da se danas navršavaju dvije godine...

Bosna i HercegovinaVijesti

Koordinacija slobodnih sindikata: Hitno održati sjednicu Parlamenta i uvesti prinudnu upravu u NŽZ

Koordinacija slobodnih sindikata Bosne i Hercegovine zahtijeva hitno sazivanje sjednica Predstavničkog doma...

Vijesti

Prvo izdanje manifestacije “Zenička trka” okupit će oko 1.000 trkača

Rekreativno sportska i zabavna manifestacija “Zenička trka”, u organizaciji Udruženja “Sport projekt”...

IstaknutoSport

Selektor Barbarez moćnom porukom najavio pohod na Svjetsko prvenstvo!

Ono što je do juče izgledalo kao daleki san, danas zvanično postaje...

SvijetVijesti

S tržišta u Hrvatskoj povučeno miješano mljeveno meso

Državni inspektorat Republike Hrvatske povukao je iz prodaje miješano mljeveno meso proizvođača...

Vijesti

Temperature idu i do 32 stepena, izdato upozorenje za dvije regije

U našoj zemlji danas će preovladavati sunčano vrijeme, u Bosni sa malom...

Vijesti

Nova drama u Kaknju: Pas lutalica ugrizao dijete od pet godina

U Kaknju je danas, prema informacijama građana, kod Pošte došlo do novog...