Početna Bosna i Hercegovina Svečanu policijsku zakletvu položilo 96 kadeta, od sutra u službi građana KS

Svečanu policijsku zakletvu položilo 96 kadeta, od sutra u službi građana KS

247

Na Trgu IV viteške brigade na Ilidži danas je, u prisustvu brojnih sugrađana, održana ceremonija polaganja svečane policijske zakletve 53. generacije kadeta koji su uspješno okončali obuku za čin „policajac“ na Policijskoj akademiji FMUP-a.

Trinaest žena i 83 muškarca sutra stupaju na rad u svim organizacionim jedinicama Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo. U ime svoje generacije prisutnima su se obratili kadeti Amina Šabanović Elkaz i Ahmed Pandžić.

„Radujemo se što ćemo postati dio Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo – budnog čuvara glavnog grada domovine Bosne i Hercegovine“, rekao je kadet Pandžić, dok se kadetkinja Šabanović Elkaz u svom obraćanju posebno zahvalila ženama u policijskoj službi.

„Kao kadetkinja ove generacije, posebnu zahvalnost upućujem svim ženama koje su nama utrle put i svojim primjerom pokazale da policijska uniforma jednako dostojanstveno stoji svima koji su spremni služiti časno, odgovorno i profesionalno“, poručila je.

Policijski komesar Fatmir Hajdarević, obraćajući se kadetima, istaknuo je da svečanu policijsku zakletvu ne polažu nijednom pojedincu, već građanima Kantona Sarajevo i Bosne i Hercegovine.

„Vaš najjači i najveći štit, svaki dan vaše službe, bit će vaša nezavisnost i vaša pravičnost. Tu nema kompromisa. Sigurno je da ćete u svojoj službi sresti one koji misle da su iznad zakona zbog svog imena, porijekla, novca ili pozicije. U tom trenutku, ta nezavisnost i ta pravičnost važnije su nego ikada. Vaš najveći doprinos bosanskohercegovačkom društvu je da budete ispravni, časni, odgovorni i nezavisni policijski službenici“, rekao je komesar Hajdarević.

Ministar unutrašnjih poslova Admir Katica ukazao je na značaj jačanja svih kapaciteta Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i Uprave policije, s posebnim akcentom na unapređenje mogućnosti stručnog i specijalističkog usavršavanja policijskih službenika na respektabilnim policijskim akademijama u svijetu.

„Sve što radimo – od kapacitiranja policije do najbolje opreme – radimo da bi naši građani spavali mirno. Sigurnost se ne dobija na poklon, ona se gradi svakim novim konkursom, svakom novom vježbom, svakim oklopnim vozilom, body kamerom i uniformom. I zato policija Kantona Sarajevo danas više nego ikada bdije nad mirom naših građana, strogo, pravedno i beskompromisno. Ona je zid koji stoji između njih i svake opasnosti“, zaključio je ministar Katica.

Predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo Elvedin Okerić čestitao je novim policijskim službenicima, izrazivši uvjerenje da će svojim radom, integritetom i posvećenošću doprinijeti sigurnosti građana Kantona Sarajevo.

„Vaši roditelji, porodice i prijatelji danas s ponosom posmatraju trenutak kada započinjete novo životno poglavlje. Njihov ponos je opravdan jer ste svojim trudom i zalaganjem zaslužili priliku da postanete dio jedne od najvažnijih institucija svakog demokratskog društva“, rekao je predsjedavajući Skupštine KS.

Nakon polaganja svečane policijske zakletve, glavni inspektori Salih Tufo i Dejan Barić te samostalna inspektorica Amra Fukelj Mahmutović izvršili su svečanu podjelu činova „policajac“ novim policijskim službenicima.

U čast polaganja svečane policijske zakletve, danas su na Trgu IV viteške brigade bile postrojene i Specijalna policijska jedinica, Jedinica interventne policije, kao i policijski službenici svih policijskih uprava, navodi se u saopćenju MUP-a KS.

Možda vas zanima

Počela isplata razlike i regresa u institucijama BiH, neki će dobiti više od 1.800 KM

Isplata retroaktivne razlike u osnovici za plate službenicima u državnim institucijama BiH...

Srbin koji je umalo ispao iz aviona tuži Ryanair, Boeing i General Electric

Sada već čuveni slučaj “Rajaner”, u kojem je Srbin umalo ispao iz...

SIPA: U julu zaprimljeno 77 poziva sa korisnim informacijama

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) u julu su...

Firma iz Australije vrši terenska istraživanja, da li se u Srebrenici nalazi “blago”?

Australijska kompanija Regener8 Resources završila je prvu fazu terenskih istraživanja na projektu...

Isplaćeni poticaji u Visokom: Ko je dobio sredstva i koliko je novca podijeljeno?

Obavještavaju se registrovani poljoprivredni proizvođači i prerađivači sirovog kravljeg mlijeka koji su...

Za Mostar, Banju Luku, Prijedor i Višegrad izdato najviše upozorenje

Jutros je u Bosni i Hercegovini sunčano, a tako će se nastaviti...

Dženana Čišija i Goran Bulajić ugostili učenike iz Japana u Visokom

U okviru projekta Miraiba, učenici iz Japana boravili su u posjeti Visokom,...

RMU Zenica u štrajku: Dio rudara sišao u jamu i odbija izaći

Rudari Rudnika mrkog uglja (RMU) Zenica jutros su stupili u štrajk zbog,...