Početna Biznis Švicarski div sa preko 100 hiljada zaposlenih preuzeo sarajevsku kompaniju

Švicarski div sa preko 100 hiljada zaposlenih preuzeo sarajevsku kompaniju

17

Švicarska kompanija ABB dogovorila je preuzimanje vlasništva nad sarajevskom firmom koja se bavi softverskim uslugama “Meshmind”, a kako bi proširila svoje mogućnosti istraživanja i razvoja u vještačke inteligencije (AI) i industrijskog interneta stvari (IoT).

ABB je vodeća tehnološka firma u elektrifikaciji i automatizaciji koja omogućuje održiviju budućnost s učinkovitijom potrošnjom resursa. O veličini kompanije govori podatak da imaju oko 105.000 zaposlenih.

Osnivači Meshminda su Davor Stanković, Kenan Hodžić, Armin Hamzić i Köppl Felix, piše BiznisInfo.ba.

Kroz ovu akviziciju ABB će integrirati inženjerske talente, umjetnu inteligenciju i softversko znanje kako bi formirao novo globalno središte za istraživanje i razvoj kako bi dodatno ubrzao razvoj inovativnih rješenja za automatizaciju unutar svog odjela za automatizaciju mašina (B&R).

– Robotika i automatizacija pokretana umjetnom inteligencijom imaju moć transformirati industrije, pružajući firmama veću fleksibilnost i inteligenciju usred kritičnih globalnih trendova i izazova radne snage – rekao je Sami Atiya, predsjednik ABB-ovog poslovnog područja za robotiku i diskretnu automatizaciju.

– Kroz ovu akviziciju dodatno ćemo ubrzati razvoj našeg softvera i rješenja utemeljenih na umjetnoj inteligenciji kako bismo automatizaciju učinili prilagodljivijom i pristupačnijom, omogućujući firmama svih veličina da postanu otpornije – kazao je.

Integracija približno 50 Meshmindovih zaposlenika proširit će saradnju s B&R timovima u nizu projekata istraživanja i razvoja, uključujući sisteme vizije dubokog učenja, inženjerske alate omogućene umjetnom inteligencijom i razvoj IoT aplikacija, iz ureda u Sarajevu, koji će služiti kao B&R novo globalno središte za AI i razvoj softvera.


 

Financijski detalji transakcije za koju se očekuje da će se zatvoriti u prvom tromjesečju 2024. nisu objavljeni.

 

– Ova akvizicija temelji se na našem uspješnom odnosu s Meshmindom kako bismo uspostavili novo globalno središte za istraživanje i razvoj za B&R – rekao je predsjednik Odjela za automatizaciju mašina Joerg Theis.

 

– Kao dio našeg šireg ekosistema koji uključuje univerzitete, partnere i start-upove, ovo najnovije ulaganje će ojačati naše kapacitete i stručnost za stvaranje rješenja koja olakšavaju živote naših klijenata, pomažući im da oblikuju budućnost svojih industrija – dodao je.

Investicija se poklapa s ABB-ovom nedavnom akvizicijom firm Sevensense, vodećeg dobavljača 3D vizualne navigacijske tehnologije s omogućenom umjetnom inteligencijom za autonomne mobilne robote (AMR). Zajedno ističu ABB-ovu i B&R-ovu stratešku usmjerenost ulaganja na inovativnu AI i softverska rješenja za isporuku vrijednosti za svoje klijente kroz najproduktivniju i najučinkovitiju tehnologiju.

ABB je tehnološki predvodnik u elektrifikaciji i automatizaciji, omogućavajući održiviju budućnost s učinkovitijom potrošnjom resursa. Rješenja firme povezuju inženjersko znanje i iskustvo i softver za optimizaciju načina na koji se stvari proizvode, premještaju, napajaju i upravljaju. Nadovezujući se na više od 140 godina izvrsnosti, oko 105.000 ABB-ovih zaposlenika predano je pokretanju inovacija koje ubrzavaju industrijsku transformaciju.


Možda vas zanima

Sport

Zrinjski pogotkom Ilića savladao Rudar

Nogometaši Zrinjskog u subotu su u Mostaru, u pretposljednjem susretu 26. kola...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nedim Sladić najavio novi “ugriz” zime u BiH, evo šta možemo očekivati

Novi ugriz zime u Bosni i Hercegovini, u sklopu utjecaja maritimno-polarne zračne...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Jedemo li zamrznuto kao svježe: Šta su pokazale kontrole mesa u ovom dijelu BiH?

Veterinarska inspekcija, koja je u proteklih mjesec dana vršila pojačane nadzore prometa...

IstaknutoSport

Neredi u Stocu: Sukob navijača, grad pun policije

Večeras su u Stocu zabilježeni neredi koji su povezani sa grafitima na...

SvijetVijesti

Aktuelni premijer Robert Golob pobjeđuje Janeza Janšu

Prema izlaznim anketama koje je za TV Slovenija i POP TV proveo...

SvijetVijesti

Stotine raketa i dronova: Iran pokrenuo nove napade na zaljevske zemlje

Teheran je pokrenuo nove napade na zaljevske zemlje, više od tri sedmice...

Vijesti

Oblačno vrijeme i naredne sedmice u BiH, u četvrtak susnježica i snijeg

Narednu sedmicu u Bosni i Hercegovini obilježit će pretežno oblačno vrijeme ponegdje...

Bosna i HercegovinaVijesti

Gimnazija Mostar jedina iz BiH na velikom skupu u Briselu: Njihov tim među tri najbolja

Gimnazija Mostar jedina je škola iz Bosne i Hercegovine čija je aplikacija...