SVJETSKO TRŽIŠTE Cijene nafte drastično padaju, dolar sve jači

90

Rekordno visok dolar pokrenuo je veću likvidaciju prodaje, a budući da se cijena nafte izražava u američkim dolarima, jači dolar čini robu skupljom za vlasnike drugih valuta

Globalna referentna cijena Brent sirove nafte je oslabila na ispod 100 dolara po barelu zbog jačanja dolara, te smanjenja potražnje zbog koronavirusa u Kini koja je najveći svjetski uvoznik nafte, te sve većeg straha od globalnog ekonomskog usporavanja.
Oštar pad uslijedio je nakon mjesec dana nestabilnog trgovanja u kojem su investitori prodavali naftne pozicije zbog zabrinutosti da će agresivno povećanje kamatnih stopa nametnutih kako bi se zaustavila inflacija, podstaći ekonomski pad.

Cijene nafte su suočene s ekstremnim pritiskom “dok se i dalje nastavlja defanzivni stav raspoloženja potrošača, uz ponovno pojavljivanje koronavirusa u Kini”, rekao je Dennis Kissler, viši potpredsjednik za trgovanje u BOK Financialu.

Rekordno visok dolar pokrenuo je veću likvidaciju prodaje, a budući da se cijena nafte izražava u američkim dolarima, jači dolar čini robu skupljom za vlasnike drugih valuta.
Indeks dolara, koji prati valutu u odnosu na korpu šest valuta, danas se popeo na 108,56, najviši nivo od oktobra 2002. godine jer investitori najčešće gledaju na dolar kao na sigurno utočište tokom kriza na tržištu. Investitori su se rješavali naftnih derivata u eri pandemije kada se strahovi od recesije samo pojačavaju.

Na londonskom tržištu je cijena barela danas bila niža za 6.15 dolara u odnosu na jučer i iznosila je 100.95 dolara, dok se na američkom tržištu barelom trgovalo po 6.3 dolara nižoj cijeni, pa tako sada cijena barela nafte iznosi 97.79 dolara.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Vijećnik Mahir Rezaković traži strožu primjenu zakona protiv spaljivanja otpada u Visokom

Vijećnik Gradskog vijeća Visoko Mahir Rezaković (Demokratska fronta) uputio je vijećničku inicijativu...

Počelo uzorkovanje zemljišta za analizu u okolnostima obustave proizvodnje u Željezari Zenica

Dvodnevnim uzrokovanjem zemljišta na deset lokacija u samom gradu i prigradskim naseljima...

U centru Visokog uhapšen muškarac zbog droge

Dana 21.07.2026. godine, u 15,40 sati, u ulici Alije Izetbegovića, od strane...

CIK utvrdio redosljed stranaka na glasačkim listićima

Centralna izborna komisija provela je postupak žrijebanja političkih partija za mjesta na...

FERK donio odluku o tržišnoj cijeni struje za august

Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK) danas je...

Gradonačelnik Londona pisao Suljagiću: Ovo je duboko potresno

Gradonačelnik Londona Sir Sadiq Khan uputio je pismo direktoru Memorijalnog centra Srebrenica...

U Kantonalnoj bolnici Zenica uspješno obavljena multiorganska eksplantacija

U JU Kantonalna bolnica Zenica 21. jula uspješno je izvedena multiorganska eksplantacija...

Grad Visoko: Novčana pomoć za školske udžbenike i pribor djece branilaca

Obavještavaju se pripadnici branilačke populacije (djeca branilaca) koji imaju prebivalište ili boravište...