TAJ FILM NISMO GLEDALI: Ni eksperti se ne sjećaju da su se ikada smanjile cijene hljeba u Bosni i Hercegovini

51

Cijene pšenice i brašna na tržištu znatno su niže u odnosu na raniji period, te bi, poručuju proizvođači, bilo očekivano da dođe i do smanjenja cijena pekarskih proizvoda. Istog su mišljenja i mlinari. Ipak, u pekarskom sektoru tvrde da snižavanja cijena pekarskih proizvoda neće biti.

Jeste li ikada čuli da je hljeb u Bosni i Herecegovini pojeftinio nakon što je pala cijena pšenice odnosno brašna? I ovo je berzanska roba i kada poraste cijena pšenice raste i cijena brašna, ali kada se snižava cijena pšenice na berzi nikada se ne vraćaju cijene hljeba.

Kada je u pitanju gorivo, prilikom rasta cijena sirove nafte dolazi do poskupljenja, ali kada se smanji cijena nafte desi se i snižavanje cijena goriva, istina puno sporije nego kada se povećavaju cijene, piše Faktor.

“Koliko me služi pamćenje nikada nije došlo do vraćanja cijena hljeba i ostalih pekarskih proizvoda, nakon što je snižena cijena pšenice”, kazao je Marin Bago, predsjednik Udruženja za unapređenje kvalitete življenja Futura.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović, također se ne sjeća da su cijene pekarskih proizvoda smanjene nakon smanjenja cijena pšenice, odnosno brašna.

“Bilo bi za očekivati da će cijene hljeba i peciva biti niže kada na berzi cijena pšenice padne. Međutim, mi živimo u neobičnoj državi i sve utječe na cijenu hljeba, od nedostatka radnika, pa vlasnici pekara moraju povećati plaće svojim radnicima da ne bi dali otkaz, do poskupljenja goriva ili struje. Ima i niz drugih opravdanja, gdje osnovni zakoni logike i ekonomije ne postoje, a to sve na kraju mora platiti kupac”, pojašnjava Pavlović.

Cijene pšenice i brašna na tržištu znatno su niže u odnosu na raniji period, te bi, poručuju proizvođači, bilo očekivano da dođe i do smanjenja cijena pekarskih proizvoda. Istog su mišljenja i mlinari. Ipak, u pekarskom sektoru tvrde da snižavanja cijena pekarskih proizvoda neće biti.

Jedan kilogram hljeba u RS-u košta 3,15 maraka, a u Federaciji BiH 3,82 marke. Na berzama u svijetu tona pšenice 4. marta koštala je 367 maraka.

Proizvođači pšenice iz Semberije navode podatak da je cijena jednog bureka u pekari jednaka cijeni 20 kilograma pšenice.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Kantonalna bolnica Zenica se oprostila od doktorice Melihe Čaušević

Menadžment i kolektiv Javne ustanova Kantonalna bolnica Zenica izražavaju duboko žaljenje povodom...

Nezapamćena tragedija bh. planinarstva: Ovo su imena učesnika ekspedicije na Elbrus

Prema dosad potvrđenim informacijama, tragediju su preživjeli Haris Adilović i Kemal Vidimlić,...

Na Elbrusu je bilo nekoliko planinarskih ekipa iz BiH, čekaju se zvanične informacije

Ruskim i bh. medijima proširila se vijest da su na planini Elbrus...

Rambo Amadeus oduševio publiku na Festivalu kulture ‘Slovo Gorčina’ u Stocu

Crnogorski glazbenik Antonije Pušić, poznatiji kao Rambo Amadeus, održao je koncert u...

Nakon navoda o tragediji na Elbrusu oglasio se Konaković: U kontaktu smo s Ambasadom u Moskvi

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je da je...

Oko 60 turista otrovano nakon kupanja u bazenu

Oko 60 gostiju jednog hotela u Andaluziji završilo je u bolnici nakon...

Tarik Prusac, osumnjičeni za ubistvo Elme Godinjak, izvršio samoubistvo u KPZ Igman

Prema pisanju domaćih medija, Tarik Prusac, koji je osumnjičen za ubistvo supruge...

Novi način glasanja zbunjuje birače, očekuje se rekordan broj nevažećih listića

S obzirom na uvođenje novih tehnologija u izborni proces glasanje na sam...