Početna Biznis TEŠKI DANI NAS TEK ČEKAJU Ne piše nam se dobro: ‘Kilogram junetine ćemo plaćati i do 30 KM, a prijeti i nestašica mesa’

TEŠKI DANI NAS TEK ČEKAJU Ne piše nam se dobro: ‘Kilogram junetine ćemo plaćati i do 30 KM, a prijeti i nestašica mesa’

22

Prva tri mjeseca 2022. godine obilježio je drastičan rast cijena osnovnih životnih namirnica. Poskupljenje nije zaobišlo ni meso i mesne prerađevine, a glavni uzrok je porast cijena goriva i žitarica.

 

Međutim, prema svemu sudeći, teški dani nas tek očekuju.

 

Ko diktira cijene

 

Naime, suša je izazvala ogromne štetu u bh. poljoprivredi te je zasigurno da će i to prouzrokovati određena poskupljenja.

 

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH Nedžad Bićo kaže da sada proizvodima oko 20 posto naših potreba, te da smo ovisnici o uvozu.

 

“Ovdje se oko 80 posto roba uvozi, a cijene diktira neko drugi. Država bi mogla poticajima i dugim novčanim izdvajanjima pojačati poljoprivrednu proizvodnju pa da bar približno zadovoljimo potrebe građana. Urod i kvalitet pšenice je bio dobar, ali je to nedostatno za naše potrebe. To je negdje 20 do 30 posto naših potreba”, kazao je Bićo.

 

Prema njegovim riječima, suša će se posebno odraziti na stočarstvo, jer, naprimjer, većina kukuruza se proizvodi za vlastite potrebe, za zimsku prehranu stoke.

 

Kako bi provjerili koliko će sve to utjecati na cijene mesa i mesnih proizvoda, kontaktirali smo Amira Buluta, predsjednika Udruženje poljoprivrednih proizvođača mlijeka i mesa SBK.


 

“Iskreno da vam kažem sve će ovo značajno utjecati na cijene mesa. Imat ćemo velikih problema sa prehranom stoke. Ništa nam ne ide u prilog. Međutim, morate znati da mi imamo i dodatni problem. Naime, sve više farmi se zatvara i ljudi odlaze. Bojim se da ćemo imati veliki problem sa nestašicom mesa”, istaknuo je Bulut.

 

Ovako više ne može

 

Cijena kilograma junetine prije nekoliko mjeseci bila je oko 9 KM, a sada je 13 KM i više. Međutim, kako kaže Bulut, mogla bi skočiti čak do 30 KM.

 

“Kilogram junetine ćemo plaćati i do 30 KM. Neće se moći pronaći jeftinije. Rijetko ko će moći sebi priuštiti meso, ali domaće meso nećemo imati ni kupiti. Sve će to biti uvozno meso. Ne dolaze nam dobri dani. Nadležni govore treba da izvozimo meso u Saudijsku Arabiju, a mi nemamo dovoljno ni za naše građane. Vijeće ministara i nadležno ministarstvo nešto pod hitno trebaju da učine. Ovako više ne može. Sa mlijekom neće biti problem, ali sa mesom ćemo imati velike probleme”, istaknuo je.

 

Bulut upozorava kako je porazno da više od 90 posto mesa uvozimo.

 

“Kod nas ne postoji sistem, kada govorimo o ovom sektoru, a mogli smo ga imati i sve bi bilo lakše. Kod nas je uništena proizvodnja mesa”, kazao je Bulut za Raport.


Možda vas zanima

Visoko

Privremena obustava saobraćaja u Visokom zbog obilježavanja Dana Armije RBiH

Obavještava se javnost da će, na zahtjev JOB “Unija veterana” Grada Visoko,...

Sport

Edina Džeku u Beogradu dočekala lijepa poruka na tanjiru

Edin Džeko je posljednjih dana u Beogradu, a tamo se još jednom...

Bosna i HercegovinaVijesti

Rekordna poskupljenja goriva u BiH: Cijena dizela viša od 4 KM

Cijene goriva u Bosni i Hercegoviia nastavljaju bilježiti rast, a jutros su...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Stiže novo povećanje penzija u FBiH, ko će koliko dobiti?!

Premijer bosanskohercegovačkog entiteta Federacija BiH Nermin Nikšić najavio je novo povećanje penzija...

Magazin

Vesna Zmijanac odgovorila kolegici: Ja sam žena boem, može mi se

Vesna Zmijanac se oglasila nakon što ju je javno kritikovala pjevačica Zorica...

Bosna i HercegovinaVijesti

BH Meteo upozorio građane: Ne planirajte put bez prijeke potrebe

U Bosnu i Hercegovinu u četvrtak stiže velika vremenska promjena sa osjetnim...

SvijetVijesti

POZNATO STANJE djevojčice koja je vozila trotinet: Džana N. transportovana za Beograd

Nakon tragične saobraćajne nesreće koja se dogodila na magistralnom putu kod Novog...

Crna Hronika

U jutrošnjoj nesreći kod Žepča poginuo pješak

Na magistralnom putu M-17, u naselju Tatarbudžak kod Žepče, jutros oko četiri...