Tijelo preminulog pape Franje izloženo je jutros u 9:00 sati (0700 GMT) u Bazilici svetog Petra, gdje će vjernici iz cijelog svijeta imati priliku odati posljednju počast. Papa, koji je preminuo u ponedjeljak, leži u zatvorenom drvenom kovčegu nakon što je tokom noći njegovo tijelo preneseno iz privatne kapele u rezidenciji Santa Marta, gdje je živio tokom svog pontifikata.
Vatikan je saopćio da će sahrana pape Franje biti održana u subotu, 26. aprila, u 10:00 sati po lokalnom vremenu u Bazilici svetog Petra, prenosi Reuters. Očekuje se prisustvo brojnih državnika, vjerskih lidera i hiljada vjernika iz svih krajeva svijeta koji će se okupiti kako bi se oprostili od 266. poglavara Rimokatoličke crkve.
Cardinal Camerlengo Kevin Farrell presides over the rite of the ascertainment of death and the placement of the late Pope Francis' body in the coffin, which took place on Monday evening in the chapel of the Casa Santa Marta. pic.twitter.com/63aPKTW9nD
— Vatican News (@VaticanNews) April 22, 2025
Papa Franjo, prvi Latinoamerikanac na čelu Vatikana, preminuo je u 88. godini nakon što je doživio moždani udar i nepovratni kardiovaskularni zastoj. Vijest o njegovoj smrti stigla je svega nekoliko sedmica nakon što se pojavio u papamobilu na Trgu svetog Petra tokom uskršnjeg blagoslova, što je kod mnogih izazvalo uvjerenje da se uspješno oporavlja.
Službena smrtovnica koju je potpisao vatikanolog dr. Andrea Arcangeli navodi da je papa prije smrti pao u komu, te da je već ranije ove godine prebolio obostranu upalu pluća. Osim toga, Franjo je bolovao od hroničnog povišenog krvnog pritiska i dijabetesa, što je dodatno opterećivalo njegovo zdravlje.
Papa Franjo ostavio je dubok trag na Crkvu i njene vjernike. Njegov pontifikat obilježen je pokušajima reformi, približavanja Crkve običnim ljudima, kao i isticanjem važnosti socijalne pravde i brige za planetu. Ipak, suočavao se i s kritikama i otporom unutar vatikanske hijerarhije, posebno zbog svojih nastojanja da modernizuje pristup pitanjima poput migracija, LGBT prava i uloge žena u Crkvi.
Njegova smrt otvara put konklavi na kojoj će kardinali iz svih krajeva svijeta izabrati novog papu. Očekuje se da će proces biti pažljivo praćen kako u vjerskim, tako i u političkim krugovima, jer izbor novog poglavara nosi potencijalno duboke posljedice za budućnost Katoličke crkve.