Početna Bosna i Hercegovina Crna Hronika Tragedija: Osam rudara poginulo, 20 povrijeđeno u rudniku ‘Soko’ na jugoistoku Srbije

Tragedija: Osam rudara poginulo, 20 povrijeđeno u rudniku ‘Soko’ na jugoistoku Srbije

19

Osam rudara je poginulo, a dvadesetak ih je ozlijeđeno kada se u rudniku ugljena “Soko” kod Sokobanje na jugoistoku Srbije u petak rano ujutro obrušio dio jame, javili su beogradski mediji.

Direktor Doma zdravlja Aleksinac Rodoljub Živadinović izjavio je za Radio-televiziju Srbije da je “nesreća velika” i potvrdio da je, prema dosadašnjim informacijama, osam rudara poginulo, a oko 20 ih uglavnom lakše ozlijeđeno.

“Više okolnih zdravstvenih centara je poslalo sve svoje ekipe koje su mogli, neke ljude prevozimo u bolnicu u Aleksinac. Za sada imamo dovoljno kapaciteta”, rekao je Živadinović, navodeći da je većina rudara iz tog grada i okolice.

U smjeni je bilo 49 rudara, a nekoliko ih je ostalo zarobljeno poslije urušavanja jame.


Direktor Opće bolnice u Aleksincu Goran Vidić rekao je da su angažirane četiri ekipe Doma zdravlja Aleksinac, te liječničke ekipe iz Zaječara i Knjaževca.

U aleksinačkoj bolnici zbrinuto je 18 ozlijeđenih rudara, od kojih 15 s lakšim ozljedama, dvojica s ozljedama lakta, a jedan s prijelomom pet rebara, ali je i on izvan životne opasnosti.

“Teška je situacija ovdje, tu je i rodbina, ljudi su uznemireni… Nama, nažalost, nije prva nesreća. Aleksinac i okolica su poznati po tome… to se sada ponovilo”, rekao je Vidić za RTS.

Uzrok nesreće za sada nije poznat, a pojedini beogradski mediji neslužbeno pišu da je urušavanje jame izazvala eksplozija metana, rudničkog plina koji je čest uzročnik nesreća u podzemnim ugljenokopima.


Možda vas zanima

InternetTehno

Instagram najavio: Šalju upozorenja roditeljima ako djeca ovo pretražuju

“Instagram” će obavijestiti roditelje ako njihov tinejdžer više puta pretražuje termine vezane...

SvijetVijesti

EU uvela nova pravila za male pakete: Ukida se oslobođenje od carine za pošiljke do 150 eura

Vijeće Evropske unije službeno je odobrilo nova carinska pravila za male pakete...

Bosna i HercegovinaVijesti

Uhapšene vaspitačice koje se sumnjiče da su zlostavljale dječaka u vrtiću “Bambini”

Vaspitačice vrtića “Bambini” iz Hadžića koje se sumnjiče da su izvršile psihičko...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vlada ZDK podržat će izgradnju Centralnog šehidskog spomen-obilježja u Doboju

Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić i ministar za boračka pitanja ZDK Adnan...

Visoko

INCIDENT U VISOKOM: Dijete povrijeđeno nakon napada psa u školi

U krugu Osnovne škole Osnovna škola Kulin Ban u Visokom danas je,...

SvijetVijesti

Zakoni sve stroži: Švedska se rješava kriminalnih migranata

Švedska planira znatno olakšati protjerivanje stranaca koji počine krivična djela. Od 1....

IstaknutoSport

Ronaldo izgovorio “bismillah” pa postigao 965. gol u karijeri

Portugalski superstar Cristiano Ronaldo nastavlja da trese mreže u Saudijskoj Arabiji gdje...