TRANSPARENCY INTERNATIONAL BiH: “Samovolja autoritarnog režima u RS-u uvodi zemlju u opasnu neizvjesnost”

41

“Usvajanje Izbornog zakona RS predstavlja pokušaj da se pravnim nasiljem spriječi održavanje legalnih izbora i iskazivanje izborne volje građana…”

Transparency International (TI) u BiH smatra da vladajuća većina u RS usvajanjem Izbornog zakona RS, suprotnog Ustavu BiH, Izbornom zakonu BiH i Aneksu 3 Dejtonskog mirovnog sporazuma, pokušava stvoriti paralelnu izbornu administraciju i spriječiti provođenje legalnih izbora.

Takvim potezom stvara se pravna nesigurnost i haos te ugrožava stabilnost u cilju očuvanja vlastite kontrole nad izbornim procesom i institucijama.

“Autoritarni režim usvajanjem Izbornog zakona RS izašao je iz okvira pravnog poretka BiH, a Zakonom o imunitetu legalizovao je stavljanje nosilaca ključnih izvršnih i zakonodavnih funkcija iznad zakona, te tako potpuno ugrozio temeljni princip vladavine prava.

Umjesto unapređenja postojećeg zakonskog okvira i otklanjanja nedostataka koji su u prethodnom periodu omogućili sistemsku izbornu krađu, sada su na sceni ne samo blokade izborne reforme, već i uvođenje paralelnog izbornog sistema i donošenje zakona, kojima je jedini cilj opstanak vladajuće strukture na vlasti i osiguranje potpune nekažnjivosti u tom procesu.

Zbog svega navedenog, usvajanje Izbornog zakona RS predstavlja pokušaj da se pravnim nasiljem spriječi održavanje legalnih izbora i iskazivanje izborne volje građana.

Narodna skupština RS je usvojila i prijedlog Zakona o imunitetu RS, a TI BiH je još ranije upozorio da ovakvo rješenje otvara ogroman prostor za kriminal i nekažnjavanje krivičnih djela korupcije koja počine najviši zvaničnici.

Ovakav zakon bi amnestirao nosioce najodgovornijih izvršnih funkcija krivičnog procesuiranja za bilo kakva djela koja počine ‘iz svoje nadležnosti’, što je suprotno svim međunarodnim standardima.

Oba zakona mogu imati nesagledive posljedice na elementarna ljudska prava građana da biraju i budu birani, ali i posljedice u smislu legalizacije neograničene samovolje nosilaca izvršne i zakonodavne vlasti.

Ništa manje opasne posljedice ovih zakona nisu ni sa aspekta pravne sigurnosti i narušavanja stabilnosti zemlje”, poručili su iz TI BiH.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Srebreni odbojkaši stigli u Sarajevo

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci, koja je jučer u Hangzhou...

Ostala je udovica s četvero djece, a danas ponosno grli troje doktora

Život Bege Tihak iz naselja Odvode kod Gornjeg Vakufa-Uskoplja mogao bi stati...

Messi konačno progovorio o čuvenoj fotografiji s Yamalom: Iskreno, to je ludo

Jedna od najpoznatijih fotografija u svijetu nogometa kako Lionel Messi kupa Laminea...

Gužve na granici BiH-Hrvatska, duge kolone i na magistrali prema jugu

U danima vikenda, dok traje sezona godišnjih odmora, posebno je izražena pojačana...

Dino Merlin objavio novu pjesmu “Zbog tebe” uoči velikih koncerata na Koševu

Dino Merlin je u specijalnom izdanju emisije “Konačno petak”, snimljenom na stadionu...

Na aerodromu u Sarajevu danas doček reprezentativaca BiH u sjedećoj odbojci

Doček reprezentacije Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci, koja se vraća sa...

Stiže novi toplotni udar: BiH pod žutim i narandžastim upozorenjem

Bosna i Hercegovina je na udaru drugog toplotnog vala. Za veći dio...

Nesvakidašnji slučaj u Visokom: Nakon pregleda otuđila pečat doktorice

Dana 16.07.2026. godine, u 16,05 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko...