Početna Gradovi ZDK Traže se škole u Bosni i Hercegovini!

Traže se škole u Bosni i Hercegovini!

59

ERSTE Fondacija i Akademija srednje europskih škola (ACES) započinju novi, šesti ciklus takmičenja za prekogranična školska partnerstva, a škole iz Bosne i Hercegovine su pozvane da budu među 15 zemalja učesnica. Ovogodišnja tema je „Provjera stvarnosti – kako vidimo i stvaramo svijet putem medija“, a prijedlozi projekata se mogu dostaviti do 30. 04. 2012. godine.

Takmičenje organizira ACES – Akademija srednje europskih škola, jedna od najvećih školskih mreža u regionu, a poznavanje medija je osnovna tema ovogodišnjeg ciklusa takmičenja. Škole se pozivaju da potaknu učenike da analiziraju sadržaje sa kojima se susreću u medijima i da naprave i distribuiraju sopstvene medijske proizvode.

Masovni mediji, pogotovo digitalni, nude lagan pristup informacijama i nove načine učestvovanja u društvenom životu, politici i kulturi, ali istovremeno, nose rizik manipulacije. Pitanja zloupotrebe, narušavanja privatnosti, ličnih ili autorskih prava su samo neki od izazova. U ovom kontekstu, poznavanje medija i među mlađom populacijom je ključni preduslov za društveni aktivizam u današnjem svijetu informacijskih tehnologija.


Škole iz Bosne i Hercegovine se pozivaju da nađu partnersku školu putem sajta www.aces.or.at sa kojom će zajedno učestvovati na projektu. Međunarodni žiri će izabrati najbolje projekte i pobjednici će dobiti financijska sredstva, podršku tokom provođenja projekta, a imat će i priliku da učestvuju na ACES sastancima.

Školsku mrežu ACES osnovala je ERSTE Fondacija 2006. godine u saradnji sa neprofitnom organizacijom VČELI DOM iz Slovačke i Interkulturalnim centrom iz Austrije. ACES ima za cilj da poveže nastavnike i učenike iz srednje i jugoistočne Europe i tako premosti granice. Ovu inicijativu podržavaju i sva ministarstva prosvjete zemalja učesnica. Cilj je da se omogući i unaprijedi interkulturalni dijalog i saradnja mladih ljudi, kako bi se stvorila mreža razmjene znanja, učenja i inovacija. Do sada, približno 20,000 učenika i 2,500 profesora je učestvovalo u programu ACES.

Zemlje koje se mogu prijaviti na takmičenje su Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Češka, Mađarska, Makedonija, Moldavija, Crna Gora, Rumunija, Slovačka, Srbija i Kosovo, Slovenija.

Detaljne informacije o projektu ACES možete vidjeti na sajtu: http://www.aces.or.at

(VisokoIN)


Možda vas zanima

Sport

Srušio Alkaraza: Siner pred očima bh. ljepotice postao broj jedan

Italijanski teniser Janik Siner ponovo je broj jedan na svijetu. Do danas...

Sport

Rukometašice BiH teško poražene od Nizozemske

Ženska rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine, očekivano je doživjela težak poraz u...

Bosna i HercegovinaSvijetVijesti

Upozorenje građanima: Nove mobilne prevare u BiH stižu i s Filipina

Raširena pojava takozvanih phishing poruka otvorila je pitanje zaštite građana od online...

IstaknutoSvijet

Orban priznao poraz, čestitao Magyaru

Peter Magyar, lider stranke Tisza, oglasio se na Facebooku s kratkom porukom....

IstaknutoSvijet

Opoziciona Tisza Petera Magyara vodi ispred Orbanove stranke

Opoziciona stranka Tisza Petera Magyara vodi, prema rezultatima do sada prebrojanih glasova...

Crna HronikaIstaknuto

Kod Olova pronađeno tijelo: Sumnja se da je riječ o nestalom muškarcu

Na području općine Olovo danas je pronađeno beživotno tijelo muškarca za koje...

Bosna i HercegovinaVijesti

Semir Efendić ostaje na čelu Stranke za BiH

Semir Efendić ostaje predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu. Efendić, koji je...

SvijetVijesti

Orban pred gubitkom vlasti nakon 16 godina

U Mađarskoj se u nedjelju održavaju parlamentarni izbori koji se u velikoj...