Početna Lifestyle Trening tokom ramazana: Kako ostati u formi dok postite?

Trening tokom ramazana: Kako ostati u formi dok postite?

89

Za mnoge vjernike, ramazan nije samo mjesec posta, već i vrijeme za duhovni rast i samodisciplinu.
Međutim, mnogi se pitaju kako uskladiti duhovne obaveze s redovnim treninzima. Odluka o tome hoće li se vježbati tokom posta ovisi o vašem tijelu, energiji i dnevnoj rutini. S pravim pristupom, moguće je ostati u formi i održavati zdravlje, a da post ne ometa vašu fitness rutinu.

Ključno je vrijeme

Jedan od ključnih faktora je odabrati pravo vrijeme za trening. Za većinu ljudi, idealno je trenirati nakon iftara, kada tijelo ima dovoljno energije i hidratacije. Preporučuju se umjereni trenuci, poput šetnje, vožnje bicikla ili laganog kardio treninga, koji pomažu u sagorijevanju kalorija, a istovremeno čuvaju energiju.


Ako ste ljubitelj jačih aktivnosti poput košarke ili nogometa, najpametnije je pričekati dok ne završite iftar kako biste se osjećali energičnije. Također, važan je i interval između treninga i obroka.

Osim što će vaše tijelo bolje iskoristiti energiju, kraći trenuci od 30 do 60 minuta bit će dovoljno efikasni. Ako osjećate slabost ili vrtoglavicu, važno je prestati s vježbanjem i posvetiti se hidrataciji i odmoru.

Uzmite vodu sa morskom soli ili kokosovu vodu za povećanje elektrolita, što će pomoći vašim mišićima i srcu da ostanu u ravnoteži. Post može biti i prilika za jačanje samodiscipline.

S pažljivim pristupom vježbanju, možete osigurati da vaša fizička aktivnost bude usklađena s duhovnim ciljevima ramazana, a vaše tijelo ostane zdravo i u formi.


Možda vas zanima

Sport

Musa briljirao u Zenici: Dubai pregazio Budućnost za korak do finala ABA lige

Košarkaši Dubaija poveli su 1:0 u polufinalnoj seriji ABA lige nakon što...

IstaknutoSvijet

Tragičan epilog požara u Beču: Djevojčica iz BiH preminula od zadobijenih povreda

Nakon požara u stanu u bečkom Otakringu, trogodišnja djevojčica iz Bosne i...

SvijetVijesti

Srbija uporno ignoriše upite Haškog mehanizma u slučaju Šešelj

Vlasti u Srbiji nastavljaju ignorisati upite haškog posmatrača o statusu predmeta koji...

IstaknutoSport

Barbarez iskreno progovorio o trenutku kada je dobio poziv da postane selektor BiH

I dok se sprema za prvi trening u okviru priprema za prijateljske...

Sport

Sjajna atmosfera u Orahovici: Amar Dedić dočekan uz ovacije

U Donjoj Orahovici kod Gračanice danas je upriličen svečani i emotivni doček...

Vijesti

Nikšić: Prvi izbori s modernom tehnologijom, glas građana bez sumnje i manipulacija

Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić predao je danas Centralnoj izbornoj komisiji kandidatske liste...

Crna HronikaVijesti

Haos u centru Banjaluke: Tuča pred prolaznicima (VIDEO)

Dvojica muškaraca potukla su se danas u centru Banjaluke, naočigled brojnih prolaznika...

Visoko

Dan škole “Mehmedalija Mak Dizdar” u Dobrinju obilježen uz bogat program učenika

Dan škole “Mehmedalija Mak Dizdar” u Dobrinju obilježen je na dostojanstven i...