Početna Biznis Trgovina u BiH na klimavim nogama, smanjenje i uvoza i izvoza

Trgovina u BiH na klimavim nogama, smanjenje i uvoza i izvoza

38

Izvoz iz Bosne i Hercegovine u prvih osam mjeseci ove godine iznosio je 11 milijardi i 227 miliona KM, što predstavlja smanjenje od 5,6 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Uvoz je, s druge strane, iznosio 18 milijardi i 283 miliona KM, što je manje za 1,3 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

S druge strane, uvoz u BiH tokom ovih mjeseci dostigao je cifru od 18 milijardi i 283 miliona KM, što predstavlja pad od samo 1,3 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ovo nas dovodi do pokrivenosti uvoza izvozom, koja iznosi 61,4 posto.

Nažalost, vanjskotrgovinski robni deficit BiH i dalje ostaje prisutan i iznosi sedam milijardi i 56 miliona KM, navodi se u podacima Agencije za statistiku BiH.

BiH je i dalje uspješna u trgovini sa zemljama CEFTA-e. Izvoz u ove zemlje iznosio je dvije milijarde i 100 miliona KM, što je manje za 5,3 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok je uvoz smanjen za 4,9 posto, dostižući dvije milijarde i 151 milion maraka. Ovdje pokrivenost uvoza izvozom iznosi 97,7 posto.

Što se tiče tržišta Evropske unije, izvoz iz BiH u ovoj regiji u prvih osam mjeseci 2023. godine iznosio je osam milijardi i 259 miliona KM.

Iako je to manje za šest posto u odnosu na prethodnu godinu, uvoz u EU povećao se za 2,4 posto, dostižući cifru od 10 milijardi i 651 milion KM. Ipak, pokrivenost uvoza izvozom sa zemljama EU ostaje solidnih 77,5 posto.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Vlada Federacije BiH utvrdila maksimalnu visinu marži za naftne derivate bez aditiva

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na današnjoj sjednici u Sarajevu, na...

Bosna i HercegovinaVijesti

Ugašen požar na Buni, južno od Mostara

Požar, koji je tijekom dana izbio u naselju Buna južno od Mostara,...

Sport

Ko je Bosanac koji špijunira za Švicarsku? Prati čak i društvene mreže Zmajeva

Nakon 1. odigranog kola kompletirane su sve utakmice grupe B, a stanje...

Tabačka džamija u Visokom
Visoko

Sretna i berićetna Nova hidžretska 1448. godina – čestitka iz Gradske uprave Visoko

Povodom nastupanja Nove hidžretske 1448. godine svim muslimanima i muslimankama upućujemo iskrene...

Smrtovnice

ČILAŠ (Jusuf) AVDO-Dico 16.06.2026. u 14:30 sati

ČILAŠ (Jusuf) AVDO-Dico 16.06.2026. u 14:30 sati

BiznisIstaknuto

Direktor Elektroprivrede BiH otkrio da li nas očekuje novo poskupljenje struje

Generalni direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine Sanel Buljubašić u razgovoru za N1...

Crna HronikaIstaknuto

Sarajevska policija na nogama: Darko Elez sprema jezivu osvetu zbog ubistva prvog saradnika

Sarajevska policija uz asistenciju kolega iz Istočnog Sarajeva i dalje traga za...

Bosna i HercegovinaVijesti

Potvrđena optužnica protiv Hadžijusufovića zbog psihičkog nasilja

Opštinski sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu protiv Armina Hadžijusufovića /36/, koja...